אלול של שושנה | אביגיל מייזליק


ניסיתי לחלץ משושנה סיפור. "מה את צריכה את הסיפור שלי? יש כל כך הרבה סיפורים מענינים בעולם, העולם בעצמו, כל יום ויום הוא כזה סיפור. כזה סרט השם מקרין לנו כאן כל רגע". אבל משהו חייבים לכתוב.

"אם את רוצה כבר לכתוב, אז בואי נכתוב על החודש האהוב עלי ביותר, שבמקרה גם נולדתי בו, חודש אלול. איזה חודש מתוק, זה משהו לא רגיל. תסתכלי למשל אצל הגויים. כשמגיע החגא החשוב שלהם מה הם מבינים? שזה הזמן לעשות קניות. כולם רצים שופינג שופינג כל היום. בזה הם מקדמים את בוא הזמן שלהם. ואצלנו?

חודש אלול מגיע. ומכל הפינות מכל המקומות הלב של כולם יוצא אליו. מחפש, צמא, כולם מסתובבים עם הצמא הזה. מרגישים אותו כל כך חזק. פתאום כולם רוצים לב חדש, נשמה נקיה יותר, מדהים! איזה רצון אדיר יש לעם הזה לקדושה! גם אצלנו כולם רצים לקניות, לקנות עוד קצת מצוות, עוד קצת מעשים טובים, להתקרב עוד יותר ועוד יותר לקב"ה. איזה עם מדהים!

אבל מה הבעיה? הבעיה שגם היצר הרע יודע שאלול עכשיו ותמיד יש לו מה להגיד. 'אלול ואת כועסת?' 'אלול, ועדיין לא אמרת מספיק תהילים' 'אלול וככה את מדברת לשון הרע?' 'אלול ואת צריכה לרעוד. למה את לא רועדת?' 'אלול תיכף נגמר ובכלל לא עשית מספיק!' וככה עוד המון המון 'אלול ו...' ששמורים לו בתיק. וככה, מרוב שאני כבר פוחדת מאלול, אני כבר מתבלבלת לגמרי. אחר כך אני קוראת קצת מה עשו הצדיקים באלול, ובכלל הלב שלי מתבלבל ונבהל, ואני בטוחה שאני לא בסדר ומי יודע איזה מין יום הדין יהיה לי.

אבל איך זה השתנה? פעם באה אלי נכדה שלי, כזו מתוקה, ממש דבש. ושאלה אותי. "סבתא, צדקה ברור לי מה זה ואני מאד משתדלת. אם לא בכסף שבקושי יש לי משלי אז לפחות בהארת פנים, במלה טובה. ותפילה, גם אני מאד מאד מנסה, יותר לכוון בתפילה, להרבות בתהילים. אבל תשובה. מה זה תשובה? אולי את תסבירי לי אבל באמת, איך עושים תשובה?"

אז ביקשתי מהשם הטוב שישים לי מילים נכונות בפה ועניתי לה כמו שיכולתי. - תראי נשמה שלי, תשובה זה אותיות תשוב - ה'. תשוב אל הה'. אפשר אולי להגיד שזה כמו שור שהולך לחרוש את השדה, מתחיל לחרוש אבל לאט לאט הוא יוצא מהשורה שלו ומקלקל את כל החרישה של השדה. אז מי שמנהיג אותו מחזיר אותו חזרה למקום, לקו הישר שלו.

אנחנו בטוחים שהכל עלינו. שאנחנו מנהיגים את הכל. הכל תלוי בנו. שאם היתה לנו שנה לא טובה בטוח נצא חייבים בדין כי אנחנו לא טובים. ומנסים כל הזמן לשלוט, לשלוט, לנהוג בקו הישר. אבל מה נעשה שיש יצר הרע שכמה שאנחנו רוצים ומנסים חזק חזק ישר הוא מושך אותנו עקום?

אלול מלמד אותנו שאפשר לעשות משהו אחר בכלל. להיזכר שבעצם אנחנו לא המנהיגים אלא המונהגים. להצטער על כמה שהלכנו עקום ורחוק, להיזכר שבעצם אנחנו מאד מאד רוצים ללכת בקו הישר. פשוט לא הצלחנו. אבל בטח רוצים. ולבקש מהקב"ה שהוא ילחם לנו. שהוא ישמור אותנו ויציל אותנו מהיצר הרע. שהוא יוליך אותנו בקו הישר, כי אנחנו בסך הכל מונהגים. זה מה שנקרא לחזור אל ה'. לא כוחי ועוצם ידי יעשה לי את החיל הזה. רק הרצון שלי, הרצון העז להיות בת של השם באמת, בת ועובדת מסורה. ואז נזכרים שבעצם הכל מאיתו יתברך ישתבח שמו, והוא לבדו עשה עושה ויעשה לכל המעשים. אז בטח שהוא יכול להחזיר אותי אל הקו הישר נכון?

וככה, בזכות השאלה שלה, ובזכות התשובה שהשם שם לי בפה בשביל הנכדה שלי, התחלתי יותר לאהוב את אלול עד שהוא הפך להיות החודש האהוב עלי.

Image