מדריך: לראות ניסים היום | לאה הכט

יואש היה נואש. לפעמים דברים קטנים שלא מסתדרים לנו מקבלים משקל של טרגדיות.

בסה"כ מקום חניה.

הוא הסתובב סביב עצמו, סביב מגדל המשרדים המבוקש, כבר יותר מרבע שעה ו- אפס. הכל מלא, חנוי פגוש אל פגוש. יואש ידע שאם יאחר לפגישת העסקים הזו בדקה אחת נוספת, ספק אם תהיה זו פגישת עסקים בכלל... והיא הייתה חשובה לו מאד!

במין "שמע ישראל" של פחד מוות בשוחות בשדה הקרב, צף אצל יואש הרעיון והוא פנה אל האלוקים, אתו יחסיו היומיומיים קלושים מאד:

"אם תמציא לי מקום חניה כאן ועכשיו, אני מבטיח לך אלוקים להניח תפילין כל יום כרצונך ולנסות ללמוד עוד על תורתך. רק מקום חניה ומיד, בבקשה..."

יואש נשא את עיניו, ו- לא יאומן כי יסופר- מקום חניה בגודל טבעי, ממש לימינו, למרגלות המגדל.

"טוב, לא", פלט מהר מהר, "זה בסדר, אלוקים. הסתדרתי לבד."

ממש בשבוע בו נתוודעתי לקטע חביב זה, ספרה לי חברה בהתלהבות אמתית ובשכנוע פנימי עמוק על איך שחייה רצופים בהשגחה פרטית מדוקדקת, ואיך בורא עולם מציץ אליה, כל פעם מחדש, מאחורי מסך ה"הסתר פנים" בו אנו חיים, ומחייך חיוך מעודד כאומר: אני פה, בתי, ושום דבר לא קורה סתם כך. לכל יש משמעות, מטרה, והכל מנוהל ומכוון עד לאחרון הפרטים.

ספורי ההשגחה שלה היו באמת מופלאים. נסי נסים. ענייני כספים שנראו בלתי עבירים והסתדרו פתאום באורח פלא, תפילות קטנות על נקודות ספציפיות שנענו במאור פנים וכל מיני "מקרים" בהם יד ה' נראתה, ובגדול.
אמרתי לה: "בורא עולם אוהב אותך במיוחד. נראה שמעשיך רצויים לפניו. תראי איך שהוא מסובב את העולם לכבודך, ומטפל בך באהבה,בכל פרט ועניין. את באמת זוכה לגילויי השגחה פרטית נפלאים"

תשובתה זכורה לי היטב: "אני לא מקבלת גילויי השגחה פרטית רבים יותר, אני רואה אותם יותר."

זה כנגד זה. עיוורון מוחלט אל מול נס פרטי, כנגד התבוננות עמוקה לגילוי יד ה' בכל.

החל מסוג המטבע ששלינו מהכיס בחיטוט עיוור, עבור דרך המופע שהחמצנו בגלל חום גבוה פתאומי ועד לעלמה שהכרנו כשטעינו ונכנסנו לאולם ההרצאות הלא נכון- ודווקא היא הפכה לגברת הראשונה שלנו עד 120. השגחתו של הבורא סובבת אותנו בכל עניין ופרט 24 שעות ביממה. מסגרת התנאים הסובבים אותנו (החמרה במצב האולקוס, הילדה שלא התקבלה באודישן, האדם שניסינו לאתר זמן רב ולפתע התנגש בנו ברחוב, הבראוניס שיצאו יבשים...) הכל מכוון למטרה, הכל נקבע למעלה. מרווח הפעולה שלנו הוא בעמדה אותה אנו נוקטים כלפי תנאים אלו, בבחירות ובתגובות שלנו לכאן או לכאן.

נסים גלויים, שהם שידוד (שינוי) מערכות הטבע, כמו קריעת ים סוף או הורדת המן, כמעט ולא נראה בדורנו. האלוקים אומר: מהלך היווצרות העם, יציאת מצרים ומתן תורה, היו רצופים בשרשרות של נסים גלויים זועקים ומרשימים. כדי שתאמינו, כדי לחבר אתכם אלי בביטחון גמור ואמונה מוחלטת. הכל מתועד ועבר במסורת מאב לבן עד אלינו. אין שום צורך שארעיש עולמות וארעיד סדרי עולם בשביל כל אפיקורוס בפני עצמו. הדורות שלנו מאופיינים ב"הסתר פנים", הנסים נקראים "נסתרים" ויכול כל אחד לחוש אותם על בשרו אם הוא רק פוקח את עיניו ומוכן לראות.

"קרבת אלוקים לי טוב". אדם שחי בתחושת אמת שהבורא אתו וענייניו כולם בחשבון, יודע שאינו מקבל מיליגרם של סבל יותר מהמגיע לו ושהכל מחושב אבסולוטית, זוכה לראות גילויי השגחה יקרים דבר יום ביומו ומבטו הופך לגבוה יותר, אמתי יותר; מעל למבט חמשת החושים הפשטני.

 

Image