חברותא בין אחים | יעקב, משתתף בחברותא

לכבוד ארגון חברותא שלום

שמי יעקב, ואני מגיע מן הצד המלמד. רציתי לשתף אתכם בסיפורי שהוא יותר אישי ופחות שייך לכלל הלומדים והמתלמדים בארגון.

 

גדלתי במשפחה שאיננה דתית בעיר אילת. יש לי שלשה אחים, שנים מהם נשואים, ואחד עדיין רווק. המשפחה שלנו לא היתה דתית, ואפילו לא מסורתית, ומלבד יום כיפור בו היינו הולכים לתפילת 'כל נדרי' לא היה לנו כל קשר ליהדות ברמת היומיום. בגיל 14 פגשתי בים חבר בשם זקו – יצחק שהיה בן למשפחה חרדית. החברות הזו הולידה מפגשים, ארוחות שבת משותפות, התעניינות בנושאי היהדות, עד שכעבור שנתיים בגיל שש עשרה החלטתי לחזור בתשובה.

 

לא אתאר את כל המאבקים שעברתי עם הורי ובני משפחתי כאשר הודעתי שאני עובר לבית ספר דתי ומשנה את אורחות חיי. הם היו קשים, ארוכים ומרים. אצין רק כי כיום שלמים הורי עם החלטתי ואנו בקשר מצויין. מכל מקום, לאחר המעבר לבית ספר דתי המשכתי בישיבה קדושה, התחתנתי עם בחורה חרדית גם כן חוזרת בתשובה, והקמנו בית דתי באזור המרכז.

 

כפי שציינתי הקרע עם הורי התאחה לגמרי, הם בקשר מצויין אתנו, אוהבים את הנכדים ומגיעים מידי פעם לבקר. כאדם שהגיע מהעבר החילוני אני יודע לכבד את דרכם ואת אורח חייהם והם מכבדים אותנו.

 

הצלקת היחידה שנותרה ממהלך חזרתי בתשובה היה השבר שנוצר ביני לבין אחי הגדול. אח זה שהיה קשור אלי מאד, לא קיבל את צעדי, וניסה במשך שעות ארוכות להניא אותי מהחלטתי. גם כאן לא אכנס לכל הפרטים ורק אומר כי לאחר שהבין כי החלטתי היא בלתי הפיכה נוצר בינינו נתק שנמשך שנים ארוכות.

 

הנתק הזה הסתיים בזכות הארגון שלכם, חברותא.

 

לאחר ששמעתי על פרוייקט 'חברותא' ביקשתי להתנדב וללמוד עם אנשים המבקשים להכיר את היהדות, במיוחד לאור העבודה שאני מכיר היטיב גם את הצד השני. מתברר כי גם אחי שמע על הפרוייקט שלכם ושלח מייל עם פרטיו. כשדיברתי עם נציג הארגון הוא ציין בפני שמות אחדים של יהודים המבקשים ללמוד, כשביניהם הוא הזכיר את שמו של אחי. ביקשתי פרטים נוספים עליו, והתברר לי כי אכן מדבור באחי. ביקשתי מהנציג לשוחח אתו ולשאול אותו אם יכול להיות שהוא יסכים לקיים את הלימוד המשותף אתי, עם אחיו הדתי.

 

מתברר שהוא הסכים בשמחה. גם לו לא היה נח הנתק ארוך השנים בינינו, והוא שמח לשמוע על היהדות ממני אחיו עצמו ובשרו. אחי לא חזר בתשובה, וכפי הנראה זו לא מטרתו בלימוד המשותף. הוא רק מבקש להכיר קצת יותר את היהדות.

 

מסתבר שעל הדרך, הוא גם הכיר קצת גם את אחיו.