חברותא - זה כן לטלפון. | ישראל אדלר

במהלך הפעילות השוקקת של משרדי "חברותא" אנו עומדים פעמים רבות משתוממים מכל מיני מקרים מופלאים שמתרחשים מול עינינו כאשר התחושה שלנו שאנחנו רק צופים מן הצד בתהליכים מדהימים שנוצרים בין אנשים למרות שאנחנו הגורם המקשר בינהם. התוצאות, לפעמים, איך לומר, גדולים מאיתנו.

כך למשל היה עם יונדב, אדם דתי בן 30 שנרשם אצלנו לפני כמה חודשים כשהוא מביע את רצונו להכיר חברותא טלפונית. יחד מילאנו את הפרטים כשהוא מבקש לציין שהוא חוזר בתשובה כמה שנים כמו כן הוא ביקש שנשבץ לו אדם בוגר ומיושב.

 


במקביל כמעט באותם ימים פנה אלינו אברהם בן 60 ממושב בצפון בבקשה לתיאום חברותא למטרת לימוד והכרה רצינית של מנהגים ואורחות חיים של אדם דתי, הוא מגדיר את עצמו חילוני-מאמין והסיבה שהנושאים הללו מעניינים אותו מכיון שהבן שלו חזר בתשובה לפני כמה שנים. למרות שאין לו בעיה עקרונית עם זה, תמיד הוא נגרר לויכוחים ועימותים עם הבן אודות כל מיני מנהגים ודברים שהוא מבצע. הבן מצידו טוען שאלו הלכות והאב חושב שאלו רעיונות חדשים שאינם מבוססים.

לשם כך הוא רוצה ללמוד דרך הטלפון איזשהו ספר הלכות או מנהגים שיתנו לו מידע מדויק ונכון.

הרכז במשרדנו שאחראי על נושא שיבוץ חברותות משתדל להתאים בין הנרשמים על בסיס הצרכים והבקשות שהובעו במהלך הרישום לפרויקט כשלמערכת השיקולים נכנסים גם גורמים של גיל, מקום מגורים, רקע, עיסוק ותחביבים.

וכך שובצו להם יונדב ואברהם כחברותא לתפארת.

הרכז שהתקשר למסור ליונדב את פרטי החברותא שלו אמר לו בחיוך תראה איזו התאמה, אפילו שם המשפחה שלכם זהה. טוב, אומר יונדב, שם המשפחה שלנו די נפוץ כך שאין בזה חידוש גדול. איפה גר החברותא?--- כשאמר לו הרכז את שם הישוב ההפתעה הייתה מושלמת, מה השם הפרטי?---- אברהם!--- זה אבא שלי!

תשמע, זה לא ילך, אתה יודע כמה פעמים הצעתי לאבא שלי ללמוד והוא לא הסכים?

אבל הרכז לא הסכים לוותר. תשמע, דיברתי איתו לפני דקתיים והוא ממש מחכה לחברותא. תתקשר אליו כעת ותגיד לו ששלחו אותך מפרויקט חברותא..

לאחר מעט שכנוע הוא אמר יודע מה, אני מוכן לנסות.

תוצאות הניסיון ניתן לסכם במשפטים שלהם עצמם.

יונדב:מה שאני לא הצלחתי לעשות בכוחות עצמי הצלחתם אתם כגורם חיצוני לחבר ביני לבין אבי ללימוד משותף בו אני חש שהתוכן נותן את הטון ולא האמוציות ומטען הרגשות הקדום.

אברהם: אולי זה נשמע קצת לא אובייקטיבי אבל קיבלתי מכם את החברותא הכי טובה בעולם.

Image