מי נאיבי? | לאה הכט

סלי היא עולה חדשה- ישנה מארגנטינה, קצינה בצה"ל, מצליחה מאד בבסיס אך מוצאת שהחיים אינם כה פשוטים מחוצה לו... בינה וסלי לומדות יחד שמונה חודשים בערך בלי שנפגשו (עדיין) פנים אל פנים.

כבחורה חושבת שנקלעה להרצאה אחת בחומש, התעוררו אצל סלי ערמות של שאלות ותהיות. חיפושים מזדמנים בספרים שמצאה פה ושם או באינטרנט, לא הביאו אותה למענה מספק. תוך שיטוטים באינטרנט בערכים הרלוונטיים, מצאה סלי את האתר הזה- חברותא.

רשות הדיבור לסלי:

לא ממש האמנתי שאיזו חרדית מבני ברק תהיה זו שתיישב לי את הקושיות, אבל החלטתי שאם לא יועיל לא יזיק. אולי דרכה אגיע למקורות נוספים. לאחר שנרשמתי דרך האתר כמעוניינת להצטרף ל"חברותא", יצרה איתי קשר בחורה עדינה בשם בינה. האמת, זה היה נשמע לי בדיוק כמו שתיארתי לעצמי. חרדית טיפוסית, אמא לכמה ילדים קטנים, נחמדה במיוחד, אולי קצת נאיבית...

לאחר כמה משפטי נימוסין בלתי נמנעים, שאלה אותי בינה מה הייתי רוצה ללמוד יחד. נו, ננסה, חשבתי לי, ופרקתי שרשרת ארוכה של שאלות אמוניות שהתעוררו אצלי כתוצאה מעיון עצמאי בפרשת בראשית. אני זוכרת איך בינה הקשיבה בשתיקה מוחלטת ל"הפגזה" שלי, וזוכרת גם איך תיארתי לעצמי שהיא לא ממש יודעת מה לעשות עם זה.

טוב מזה אני זוכרת את תשובתה המתונה כשסיימתי אני: "קודם כל, אני כבר רואה שיהיה מעניין ושיש לנו הרבה מה לעשות יחד. ראי סלי, אינני רבנית או "יודעת כל", וממש אינני מתיימרת לשלוף תשובה מוכנה וסדורה לשאלות האמיתיות והנבונות שלך. מה שאני כן יכולה לספק לך הוא לימוד משותף של הדברים. מתוך היכרותי הקרובה יותר עם הספרייה התורנית ותכניה, אוכל אני לכוון את לימודנו לספרים מתאימים, לפשט מושגים שבדרך, וגם- לברר עבורך במקורות מוסמכים ממני תשובות והבהרות. נראה לי שלימוד יסודי בפרשת בראשית עם מפרשים בסיסיים יוכל להיות נפלא לשתינו." עוד באותו היום איתרה בינה בביתה סט חומשים שלא נזדקקה לו ושלחה אלי בדואר.

בשבוע שלאחר מכן מצאתי את עצמי על הספה הירוקה, טלפון ביד אחת והחומש של בינה ביד השנייה. התעמקנו יחד, "התפלספנו", ניסינו לרדת לעומק ההבנה של משפטים שונים, של נושאים שונים. בינה למדה ממש יחד איתי. היו לה הרבה חידושים שם, ובכל זאת היכולת שלה להבין את לשונם של המפרשים, לדוגמא, הייתה גבוהה. היא נזכרה מידי רגע במדרשים שהוסיפו רקע להבנת הדברים וכך זרמה השיחה בהרגשה טובה של שיתוף וגם התקדמות. נהניתי מתגובתה של בינה כשהגענו לקטע שנראה היה שיוכל להשיב על אחת משאלותיי אך לא ירדנו לסוף דעתו. היא לא ניסתה "למרוח" ולהחליק מעל פני הדברים אלא אמרה שאכן אינה מבינה והבטיחה לברר את הדברים לקראת שיחתנו הבאה.

מאז חלפו שמונה חודשים בהם לא החמצנו (כמעט) אף מפגש טלפוני. הלימוד בפרשת בראשית לעומקה הוא מרתק, ואף על פי כן לא הייתי אומרת שהוא מהווה את מרכז הקשר בינינו. נקשרתי אל האישה הלא יומרנית הזו, הנבונה והצנועה, השונה כ"כ מכל מי שסביבי, הנאיבית משהו... אנחנו משוחחות הרבה על החיים הפרטיים שלנו, על מה שקורה לנו ועל מה שקורה בתוכנו.אני מרגישה שהאמונה שלי בבורא עולם קיבלה בסיס מוצק יותר, לא רק דרך התשובות והבנת הדברים לאשורם, אלא גם מתוך היחשפותי לאישיותה, למשפחתה ולאורח חייה של חברתי.

עדיין לא נפגשנו, וזה מוזר משהו. כל פעם עניין אחר מעכב. אני בטוחה שזה יקרה בקרוב, ומסוקרנת מאד מאד איך זה יראה כשבינה תלבש צורה ממשית.

Image