מסכת ברכות | יניב, בת ים

שלום

שמי יניב, אני גר בבת ים עובד בחברה בתחום הרכב.

 ברצוני לספר לכם איך הגעתי ללמוד בחברותא.

 

ראיתי בטלויזיה תוכנית של הרב זמיר כהן והתרשמתי מאוד מההרצאה שעסקה בצד הרוחני של היהדות.

 על הקשר שבין הפשט לסוד ועל חוכמת הקבלה.

 

בסוף התכנית הופיע מספר טלפון שדרכו אפשר להגיע לארגון חברותא. כאשר פניתי הוסבר לי שישנה אפשרות לערוך שיעור חד שבועי דרך הטלפון, כלומר נציג מטעם הארגון יקבע איתי שעה ויום שבו הוא יתקשר ונלמד דרך הטלפון סוגיה כלשהי שמעניינת אותי.

 

כעבור זמן קצר מאוד, התקשר אלי הרב יעקב פולק ולאחר שיחת היכרות קצרה החלנו בהמלצתו שנתחיל ללמוד גמרא - מסכת ברכות.

כעבור מספר חודשים הרב הזמין אותי לביתו ושם נפגשנו לראשונה פנים מול פנים, בעקבות הפגישה החלטתי להעביר את השיעור הטלפוני לשיעור בכולל שבו לומד הרב, מאחר והלימוד בחברותא שונה מהלימוד בטלפון. הוא מאפשר לי לדון על הדברים בצורה יותר מפורטת. 

 

ככל שהיטבתי להכיר את הרב, גיליתי את תכונותיו המופלאות. הענווה שלו, הבקיאות העצומה בתורה, את הגמילות חסדים והרצון שלו ללמד כמה שיותר אנשים ללא כל אינטרס אלא לשם שמים.

 

מספר חודשים אחרי שהתחלתי ללמוד במתכונת זו, השקפת עולמי כלפי הדת השתנתה.

בעקבות העיון במסכת ברכות למדתי שיש סדר בכל מה שנוגע לנושא הברכות. התוודעתי לכך שיש הגיון בכל זה. מה קודם למה, איך מברכים, הסיבה שאנחנו מברכים, והדרך שבה יישבו את המחלוקות לגבי הצורה בה מברכים.

 

פרט לכך, המסכת עוסקת בכללי "דרך ארץ". מתארת את השפע שהיה בארץ ישראל בתקופת בית המקדש ואת אורחות חייהם של עם ישראל בתקופת התלמוד. המסכת עוסקת גם באסטרונומיה אסטרולוגיה ובחישובים מתמטיים, זמני תפילות וקריאת שמע.

 

לדעתי המסכת ברורה ומובנת למתחילים והייתי ממליץ לכל מי שלומד גמרא להתחיל מהמסכת הזו.

 

כיום, בעקבות הלימוד בחברותא גיליתי שיש דרך חיים אחרת מזו שהכרתי כל ימי חיי - מה שבעבר היה נראה לי לא הגיוני, היום אני מסוגל להבין אותו ואני שמח על כך

 

מכאן אני רוצה לומר תודה לכל העוסקים בבודת קודש זו של קירוב לבבות.

 

יניב

 

 

 
בתמונה שער המסכת.