כלב מוביל אדם | אליעזר אייזיקוביץ

מי מושך את מי?

פעם במהלך טיול יום חורפי בפארק השכונתי הבחינה אחת מבנותי בכלב קשור ברצועה שקיפץ במרץ ממקום למקום תוך שהוא גורר את בעליו אחריו. "תראי אמא!", הכריזה הילדה בהתפעלות, "כלב מוליך אדם!". כמה אנשים אנחנו מכירות שכלבים, מכל מיני סוגים ומינים, מוליכים אותם לאורך מסלול חייהם?

זהו השעבוד הפנימי: האגו המוליך ברצועה את הנשמה. אי אפשר להתקרב לקב"ה בלי שנצליח קודם לקרוע את הרצועה, להרדים את נביחות האגו או לכל הפחות לחזק את הנשמה כדי שזו תתגבר ותשלוט בכלב.

שאלת היסוד שאנחנו צריכות לשאול את עצמנו תוך כדי ניקוי הבית הפנימי הזה הוא - מה הדבר שגורם לנו להשתעבד לדחפים ולרצונות? מהו הדבר שמפריע לי באופן אישי להתקרב לה'?

התשובות הנחשפות לאורו של הנר הפנימי שונות מאדם לאדם. כל אדם והכלב הפרטי שלו: לעיתים זוהי התמכרות לחומרנות, לעיתים מדובר בליקוי אופי עקשן כמו קנאה, כעס ויצר השליטה שאותם צריך לקרצף בתכשירי ניקוי חריפים. יש כאלו שיגלו שמחסומים אינטלקטואלים שונים הם שמונעים מהם להתקדם ומחזיקים אותם שבוים בידי היצר הרע.

זיהוי ה"כלב" הוא צעד חשוב בתהליך הניקוי העצמי אבל זהו רק הצעד הראשון. הצעד הבא הוא לנקוט בפעולות מעשיות כדי להשתחרר ממנו. פעולות כמו קבלת החלטה טובה וברת קיום, העמקת המימד הרוחני בחיינו או פשוט תפילה לסיוע שמימי, כל אלו יכולות לסייע לנו מאוד. כל עוד אנחנו ממשיכות לבדוק היכן אנו עומדות ולאן היינו רוצות להגיע - אנחנו בדרך הנכונה.

מבצע לשדרוג הנשמה

פסח הוא זמן שבו האדם מסוגל לשדרג את הרמה הרוחנית שלו - להתעלות מעל לנקודה שבה נמצא ולקפוץ למפלס גבוה יותר של שייכות לה'. בשעה שבני ישראל יצאו ממצרים הם היו שקועים עמוק בתוך התרבות המצרית הטמאה. הם היו מוכים וחבולים ומצבם הרוחני היה גרוע למדי. אבל הייתה להם שאיפה חזקה מאוד להשתחרר מהשעבוד הפיזי והרוחני, והקב"ה העניק להם את מבוקשם בסדרה של ניסים מהממים. הוא הרים אותם מהדיוטא הנמוכה ביותר של שעבוד גופני אל השיא הרוחני הגבוה ביותר קבלת התורה בהר סיני. גם אנו מסוגלים לזכות ליכולות רוחניות מיוחדות בהגיע עונת חג הפסח, צריך רק להושיט יד ולקטוף את ההזדמנות.

אני יודע שאם רק אסלק בסבלנות ובהתמדה את השכבות השומניות של הרגלים רעים אמצא תחתם אוצר יקר של ניצוצות אלוקים. ושוב מתבקשת ההשוואה לניקיונות הפסח - עקרת הבית החרוצה אינה חוסכת במאמצים כדי לבער כל בדל לכלוך וכל פרור אבק מתחומי ממלכתה. גם בניקוי הבית הרוחני יש לעשות כל מאמץ כדי שהעבודה תעשה ביסודיות הראויה.

המשימה הניצבת בפנינו אינה פשוטה. מלאכת התיקון העצמי דורשת חכמה ועקביות. היא נמשכת לכל אורך החיים ואינה מסתיימת בניקיון אביב שנתי. אבל גם התשלום הוא בהתאם. אולי קל יותר לשטוף את הרצפה מאשר למרק את הנשמה אבל התגמול למאמץ הוא פשוט שמימי!
 

Image