ויוי, מארגנטינה לחברותא | מערכת האתר

לכבוד ארגון חברותא שלום

 

שמי ויויאן [ויוי], ורציתי לספר לכם על הקשר האישי שלי לארגון שלכם. אני ממוצא ארגנטינאי ועליתי לארץ לפני שלש שנים. משפחתי בארגנטינה היתה מנותקת לחלוטין מכל מה שייך ליהדות. אני לא חושבת שידעתי בכלל שקיימים תאריכים כמו תשעה באב, פורים, או ראש השנה. ידעתי כן על חנוכה למשל פסח, וכמובן על יום כיפור, אך לא הרבה מעבר לזה.

 

כאשר הגעתי לארץ התנדבתי באחד הקיבוצים ומאחר שמשפחתי במקור גרה בכפר שנים רבות, שיבצו אותי בקיבוץ לעבודה ברפת. בסך הכל זו היתה עבודה נחמדה, פגשתי חברים חדשים, למדתי עברית, ולאחר עשרה חדשים הרגשתי כבר כמעט ישראלית. באחד הימים הגיעה לבקר בקיבוץ קבוצת ילדים במסגרת טיול של בית ספר. לא היה זה מאורע יוצא דופן מפני שפעמים רבות היו מופיעים בקיבוץ קבוצות של תלמידים מבתי ספר שונים שביקרו במחלבה הגדולה שלנו, והסתובבו בין הפרות. הפעם זה היה שונה מפני שהתלמידים היו כולם ממוצא נקבה כלומר הן היו כולן בנות.

 

ברגע שהבחנתי בזה הסתכלתי שוב ושוב וחיפשתי את הבנים שבין תלמידי הכיתה אך לא מצאתי. כולן היו בנות בגילאי עשר, מלבד המורה שהיתה כמובן מבוגרת יותר. הסקרנות הציקה לי ופניתי למורה ושאלתי האם הבנים בכיתה קיבלו עונש. המורה לא הבינה בתחילה את שאלתי עד שתפסה והשיבה לי בחיוך [קצת מתפלא] שמדובר בבית ספר דתי ואצלם מקפידים להפריד בין הבנים ובין הבנות.

 

אני מניחה שלחלק מן הקוראים מדובר בעובדה פשוטה ביותר אך אותי זה הכה בהפתעה. ידעתי כמובן שקיימים דתיים ואפילו חרדים בארץ אך לא ידעתי מעולם על הפרדה בין המינים בבתי ספר לילדים. שאלתי את המורה בתמימות מדוע הם מפרידים, והיא הסבירה לי שזה מטעמי צניעות. כאשר ראתה האשה ששאלותי מגיעות ממקום כנה ולא בניסיון להרגיז הציעה לי לפנות לארגון בשם חברותא, ושם לשוחח על היהדות עם בחורה צעירה כמוני שתענה לשאלותי בסבלנות ככל שאחפוץ. היא רשמה לי את המספר שלכם על הטלפון, וכך כעבור שבוע כבר קיבלתי טלפון משולמית אתה אני משוחחת כבר ארבעה חדשים.

 

רציתי להודות לכם על המענה המהיר, ועל פיתרון שהלם בדיוק את צרכי.

 

ויוי.

[ייתכן שיש שגיאות כתיב ולשון במכתבי, אתם רשאים לתקן אותן]

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו