אני מלמד, ובעיקר לומד | עובדיה, מלמד בחברותא

לארגון חברותא שלום

 

שמי עובדיה. אני "מלמד" בארגון שלכם במסגרת פרוייקט 'חברותא' ואחת לשבוע לומד תורה באמצעות הטלפון עם שגיב, בחור שאינו דתי. קראתי באתר שלכם כמה סיפורים של לומדים ולומדות, שמצאו את הקביעות הזו נעימה ומוסיפה, אולם תמיד נכתבו סיפורים אלו על ידי הלומדים כלומר אלו שמרחיבים את הידע ביהדות. מכתבים ממלמדים כמוני כמעט ולא קיימים. קיימת אולי תחושה שהחברותא הזו עוזרת בעיקר ללומדים שהרי הם לא היו מודעים עד עתה לבארותיה העמוקים של התורה וכעת הם נחשפים אליה, אך אנחנו המלמדים לא מרוויחים מאום. אנחנו בין כה וכה מכירים היטיב את המקורות ולא נוסף לנו דבר.

 

ובכן זו טעות. לפחות לגבי. אני יכול להעיד בלב שלם שהחברותא שאותה אני מקיים עם בן שיחי הלא דתי מסייעת לי לדעתי אף יותר משהיא מסייעת לו. בפעם הראשונה התחלתי להביט על הדברים במבט ביקורתי וניסיתי להבין את עומקם של דברים. עוד לפני שאלותיו הנבונות של החברותא שלי הייתי מעיין בחומר ושואל את עצמי מה הוא יקשה על כך, האם זה ברור לי לגמרי?

 

בשם אחד מגדולי הרבנים במאה הקודמת מפורסם כי כאשר אדם לא מצליח להסביר לחבירו איזושהיא סברא אות הוא כי הוא עצמו אינו מבין אותה כראוי, או בקיצור "חוסר בהסברה – הוא חוסר בהבנה". אני הרגשתי את העניין היטיב על בשרי. כאשר לא הצליח בן שיחי להבין אותי, תפסתי שאני עצמי לא שלם עם הדברים. הייתי חוזר שוב פעם על העניין, לומד אותו לעומק, ואז למרבית הפלא הוא היה מבין אותי. הוא לא היה תמיד מסכים איתי, אך היה מבין היטיב את כוונתי.

 

בזכותכם הרבה יסודות ביהדות התבררו לי לעומקם ואני מרגיש שאני יכול להסביר אותם לבני שיחי מתוך ידיעה והבנה מושרשת. אני חושב שהמפעל שלכם מבורך מכיוון שהרבה אנשים מתהלכים בתוכינו מבלי שהם מודעים כלל לכך שהם לא מכירים את יסודות תורתינו הקדושה לעומקם. אילו הם היו מתמודדים עם שאלות וביקורות כפי שחווים כל המתנדבים בפרוייקט שלכם, הם היו מגלים את עצמם מחדש.

 

תודה רבה. עובדיה. 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו