עושים מאהבה | אורית, משתתפת בחברותא

לארגון חברותא שלום וברכה.

 

כבר כתבתי לכם בעבר ואף פרסמתם את סיפורי כאן באתרכם, לכן מכתב זה לא יעסוק ב'ביוגרפיה' האישית שלי אלא דווקא ב... דברי תורה.

 

תאמרו, מה פתאם אני כותבת דברי תורה? ולמה שהם יתפרסמו באתר במסגרת 'סיפורי הארגון', ובכן אומר לכם כי את דברי התורה הללו שמעתי מחברותתי המקסימה בלימודינו המשותף לקראת חג הסוכות [אותו עשינו בעשרת ימי תשובה] והוא השפע עלי אופרטיבית בחיי היומיום.

 

למעשה לא מדובר בדיוק ב'דברי תורה' אלא יותר בסיפור קצר. כאשר למדנו את הלכות החג גיליתי שישנה הלכה הפוטרת את האדם מן הסוכה במצב מסויים והיא קרויה בשפה ההלכתית "מצטער". כלומר, כולם מחוייבים בסוכה, אך כאשר הישיבה בסוכה גורמת להם סבל המצער אותם הרי הם פטורים מן הסוכה. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא כאשר יורדים גשמים באמצע החג, ואז במקרה כזה אין חובה להישאר בסוכה, שכן הימצאות בסוכה כאשר היא דולפת מים נכנסת להגדרת "מצטער פטור מן הסוכה".

 

החברותא שאיתה למדתי הוסיפה לי פרט מעניין מתוך דברי השולחן ערוך: "וכל הפטור מן הסוכה ואינו יוצא משם, אינו מקבל עליו שכר ואינו אלא הדיוט". כלומר אין בישיבה בסוכה בסיטואציה כזו כל תועלת. הרציונל נראה לי ברור לגמרי אבל אז הוסיפה בת שיחי סיפור קטן אותו שמעה בשיעור יומיים קודם לכן: אחד מן האדמורי"ם החסידיים היה יושב בסוכה גם כאשר היה יורד מבול של מים והסוכה הפכה לברכה קטנה. לשאלת חסידיו מדוע הוא נשאר בסוכה, הלא בהלכה כתוב שהמצטער פטור ואף נקרא הדיוט ענה הרב "מוטב לי להיקרא הדיוט, ובלבד שאשב בסוכה".

 

המסר בסיפור הזה תפס אותי מאד. לפעמים יש מצבים שאדם פטור בהם מחובתו. יתירה מזו, הוא לא רק פטור אלא הוא אפילו נחשב לעושה מעשה מיותר. אך אם יש לו אהבה לדבר לא אכפת לו מהו היחס אליו ובלבד שהוא יקיים את חובתו.

 

ימים ספורים לאחר לימודינו המשותף הגיע יום כיפור. אינני דתייה במיוחד אך את יום כיפור אני צמה. במהלך היום רציתי לעשות דבר מסויים שאיננו אסור, אך לדעתי נוגד קצת את רוח היום. לא אכנס לפרטים רק אומר שבאופן כללי הייתי עושה זאת בימי כיפור הקודמים ולפי הידוע לי אין בכך עבירה מפורשת על גדרי ההלכה. באותו רגע נזכרתי בפירוש על האדמו"ר והסוכה והתגברתי על עצמי. למחרת יום כיפור הרגשתי סיפוק וצורך לשתף אתכם בסיפור.

 

חג שמח

 

אורית.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו