מכבים יוונים: 83-60 | מערכת האתר

לכבוד ארגון חברותא שלום

חג החנוכה החל בימים הקרובים העלה אצלי את זיכרון היכרותי עם ארגונכם, ומאחר שקראתי מעט סיפורי לומדים באתרכם המצויין, אמרתי לעצמי - אתרום גם אני את חלקי.

 

היה זה בחג החנוכה לפני ארבע שנים. אני אינני אדם דתי [גם היום], ובאחד מימי החנוכה צפיתי במשחק כדורסל של קבוצת מכבי תל אביב מול קבוצת פנאתנייקוס. למי שאינו יודע אספר כי במסגרת ה'יורוליג', כלומר הליגה האירופית הבכירה בכדורסל, משחקות 32 קבוצות האחת מול השניה ובכל שלב מודחות מספר קבוצות החוצה כך שלשלב השני מגיעות 16 קבוצות, ומאוחר יותר שמונה קבוצות עד שלבסוף נותרות ארבע קבוצות המכונות 'פיינל פור', כלומר ארבעת האחרונים, כאשר מתוכם עולות שתי קבוצות לשלב הגמר והמנצחת מוכרזת כאלופת אירופה בכדורסל.

 

קבוצת מכבי תל אביב משתתפת גם כן בליגה הזו ולא פעם היא אף זכתה בגביע אירופה לאלופות. מכל מקום באותו חג החנוכה, ביום חמישי בהם מתקיימים כל המשחקים במסגרת זו, שיחקה הקבוצה הישראלית מול קבוצה בשם פנאתנייקוס שהיא קבוצה יוונית. מכבי תל אביב גברה בקלות על הקבוצה היוונית, והביסה אותה בתוצאה 83:60. מאחר שהיה זה בחג החנוכה הכריז הכרוז בפאתוס כי הנה שוב, ניצחו המכבים [מכבי תל אביב], את היוונים [פנאתנייקוס], בדיוק כמו בזמן החשמונאים.

 

ההשוואה נשמעה לי נפלאה וחשתי תחושת גאווה על היותי אוהד את הקבוצה הישראלית אלא שאז אמר מישהו באולפן הספורט, אולי איזשהוא פרשן דתי שהיה שם, שזה די מגוחך, שכן היוונים ביקשו להחיל את תרבות הגוף והספורט על היהודים, והחשמונאים נלחמו בדיוק בתכנית זו. כעת שהיהודים מנצחים את היוונים ב'מגרש' שלהם, כלומר בתרבות הגוף והספורט שמקורה ביוון העתיקה, הרי שמתברר כי היוונים ניצחו באופן את הניצחון הגדול ביותר. היהודים לאחר אלפיים שנים, התעלו מעל היוונים בתרבותם שלהם.

 

דבריו של הפרשן נשמעו לי מאד משונים והחלטתי לבדוק את הנושא. לתומי חשבתי שהמלחמה של החשמונאים היתה מלחמה מדינית בלבד, כלומר על השליטה בארץ. לאחר בדיקה לא מעמיקה הסתבר לי כי היה כאן גם מאבק אידיאולוגי, והחשמונאים התנגדו בעיקר לאותה תרבות יוונית ונלחמו מלחמת קודש אליה כיוון כנראה אותו פרשן דתי או מסורתי [אינני זוכר מי היה האיש].

 

אפיזודה קצרה זו גירתה את חושי והחלטתי לבדוק קצת יותר לעומק את מקורותי היהודיים וכך הגעתי אליכם.

 

ימי החנוכה הללו, הזכירו לי כאמור את היכרותי עם ארגונכם ומאחר שביקשתם לא פעם מהמשתתפים לספר את סיפורם האישי, אם הם מוכנים לכך, אני שמח לשלוח לכם את סיפורי.

 

תודה

יזהר.

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו