היכרות עם "בבא בתרא" | מיכאל

לכבוד "חברותא"

שלום שמי מיכאל, שם משפחתי אינו חשוב.

ברצוני לספר על חוויית הקשר הראשוני שלי לארגון 'חברותא'. הסיפור שלי הוא פשוט אולם כמו כל דבר מוצלח- הגאונות היא אכן בפשטות וביעילות.

עד לפני מספר חודשים הקשר שלי ליהדות הסתכם בביקור בבית הכנסת בחגים וביום כיפור. מעולם לא הייתי 'אנטי דתי' או אתאיסט חלילה, כיבדתי את היהדות כמו שמכבדים כל דבר עתיק ומכובד, כמו שמכבדים את הסבא והסבתא שלנו בבית אבות. ובמלים אחרות: היהדות היא דבר קדוש ויפה שאינו רלוונטי לחיי היומיום שלנו, אין בה כלום מעבר לטקסים ומנגינות נוגות של הימים הנוראים.

אלא שאז פגשתי במקרה את השכן הדתי של בן דודי. ישובים היינו בחתונה של חבר משותף וברגע של שיממון בשיחה העלה השכן שאלה מרתקת העוסקת בענייני ממונות. הפתרון נראה היה קל וחד משמעי. וכבר התכוונו להמשיך הלאה בשיחתנו. אולם השכן בחיוך קל זרק טיעון נגדי. זה כבר תפס את תשומת הלב שלנו ובמידה מסויימת גם העלה את חמתנו. התחלנו אני ובן דודי –יקי- להתדיין ולהתווכח: זה אומר כך וזה אומר כך. לאחר דקות ארוכות פנינו לאותו 'דתי' וביקשנו לשמוע את 'פתרון החידה'. ברגעים הבאים פרס אבי [זה שמו של השכן] פסיפס שלם של משא ומתן הערות וטיעונים דחיות ותירוצים עד שהפתרון עלה כאילו מעצמו והוא מבריק, ברור, והגיוני.
איפה זה כתוב? הייתי מוכרח לשאול אותו

אבי נתן לי את המיקום המדויק של משהו שמכונה בשם המוזר 'בבא בתרא' [אז עוד לא הבנתי את המשמעות] עם ציון מדויק לדף ולעמוד.

בבית, דרך האינטרנט ניסיתי להבין את המלים הארמיות והמסובכות. התברר ש'לחילוני כמוני' מדובר במבצע שאיננו קל. לא התעצלתי חייגתי ליקי- הבן דוד, השגתי את מספר הטלפון של אבי וביקשתי-דרשתי ממנו הסבר.
מסתבר שאבי חבר בפרויקט הנקרא 'חברותא' לימוד משותף דרך הטלפון, והוא מציע לי להפוך את שיחת הטלפון הזו למשהו קבוע. בעקבות הסקרנות הרבה אני מוכן לנסות.

השיחה הזו התקיימה לפני שבעה חודשים. מאותו שבוע אני מחכה בכיליון עיניים לשיחת הטלפון השבועית שלנו. אנחנו עוסקים כמובן בענייני ממונות. העיסוק הלא קל הזה בענייני משפט סבוכים אלו מאשש אצלי את התחושה שמצליחה להפעים אותי כל שבוע מחדש: היהדות היא לגמרי רלוונטית גם לחיי היומיום שלנו, אנחנו פשוט לא יודעים עד כמה.

אני מבקש שתפרסמו את מכתבי בכדי שישמש כהמלצה לכל מי שמספיק סקרן לפתוח את ארון הספרים היהודי.

 

  

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו