לנסות ביחד | אליעזר היון

מה זו שמחה?
מה זה אלוקים?
מה הוא 'חופש בחירה'?

שאלות פשוטות לכאורה. אלוקים הוא אלוקים כפי שכולנו יודעים. שמחה זה פשוט לא להיות עצוב. וחופש בחירה הוא היכולת לבחור בין טוב ורע.

האמנם?

שלום, שמי בנימין ואני לומד בחברותא במסגרת פרויקט הארגון 'חברותא'. אינני אדם 'חילוני' תמיד הייתי מסורתי. כיבדתי את היהדות ואפילו השתדלתי ללכת בשבתות לפעמים לשיעוריו של רב השכונה במקום מגורי. השיעורים היו מעניינים מתובלים בהומור יהודי ובמשלים וסיפורים. אולם יחד עם זאת הרגשתי שבשיעורים אנחנו 'לא מגרדים את הקליפה' של היהדות. שטחיים משהו. אינני מזלזל בשיעורים, אני מבין שמסירת שיעור אינה כשיחה או כלימוד עצמי אבל עם זאת הרגשתי שהיהדות היא קצת יותר מסיפורים ומשלים.

כשהתקשרתי לפרויקט חברותא [שעליו שמעתי מחבר] נשאלתי: "מה אתה רוצה ללמוד"?
"משהו עמוק" עניתי. עדיין לא ידעתי מהו דבר עמוק ביהדות.

"אני ממליץ לך" אמר הבחור בצד השני "על שמונה פרקים לרמב"ם. הם הקדמתו של הרמב"ם לפרקי אבות".
הסכמתי. באותו שבוע החילותי ללמוד עם אברך צעיר בשם שמוליק. השאלה הראשונה שלו הייתה: בנימין, מהו חופש בחירה?

"היכולת לבחור בין טוב לרע" עניתי.
האם אלוקים יודע הכל"? הוא שאל
"בוודאי". [כבר ציינתי שאני אדם מאמין].

"איך זה מסתדר עם יכולת הבחירה של האדם" שאל שמוליק. "הלא האדם יהיה מוכרח לבחור במה שיודע האלוקים"?

על שאלה זו דיברנו במשך כשלש שיחות טלפון. אני לא אכנס כאן לתשובה שלמענה יידרשו עמודים ואולי ספרים שלמים...

מה זו שמחה? מה זה בכלל אדם? מהו אלוקים? שאלות פילוסופיות עמוקות וכבדות משקל עלו בשיחותינו השונות. התשובות לא תמיד פשוטות. היהדות לעולם איננה מתחמקת. היא מנסה להתמודד עם כל שאלה קשה שתישאל. וכמו שאומר לי שמוליק תמיד: "בנימין, אתה יכול לשאול הכל, זו זכותך וזו חובתך, ביהדות יש תשובה לכל דבר, אני לא מבטיח שאני אצליח למצוא אותה אבל ביחד אפשר לנסות".

Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו