הגנרל ובן המלך | הרב עזריאל יונה

במחנה העבודה בסיביר שהה הצדיק רבי יעקב גלינסקי, ביחד עם צמרת השלטון הליטאי שהודח בידי הרוסים והושלך לכלא. מלבד רבי יעקב שהו שם שרים, שופטים, מפקדים צבאיים בכירים – גנרלים ומצביאים.

 

באחד הבקרים כשקם רבי יעקב מוקדם כדי להתפלל בסתר את תפילת השחרית, הוא מבחין באחד הגנרלים קם גם כן, מביט מסביבו בחשש, ומתגנב לפינה כשהוא מוציא משקית שנא עמו מדי גנרל מקומטים ודהויים.

 

האיש לבש את הבגדים במהירות, והחל לנהוג בצורה משונה. הוא הניע את ידיו כמפקד במסדר, ביצע תנועות של פקודות, הצדיע אל מול המון החיילים אותם כנראה דימיין ממולו, ובתנוחה הדורה הביט אל ההמון שנראה היה, בדמיונו לפחות, כמעריץ אותו.

 

לאחר דקות ספורות פשט הגנרל את בגדיו, שב ולבש את בגדי האסיר, חזר למיטה והשים עצמו כישן עד שהעירו אותם הסוהרים לעבודת הכפייה. רבי יעקב התמה ניגש לאיש וביקש לברר את פשר התנהגותו. בתחילה סירב האיש לשתף פעולה אך לבסוף התרצה: אני, כך אמר, הייתי מצביא גדול. תחת פיקודי עמדו מאות ואלפי חיילים. כעת שהודחתי והושלכתי לכלא אני חושש שהמשטר הקומוניסטי יצליח להפוך אותי לעבד נרצע, לא רק בהיבט הפיסי אל בעיקר המנטלי. הבגדים שאני לובש כל בוקר ותנועות הפקודה שאני מבצע, מזכירים לי בכל יום מחדש שאני לא סתם אסיר נקלה, אלא שאני גנרל בצבא ליטא.

 

כעת ביקש הגנרל לברר אצל רבי יעקב מדוע הוא מתעורר בשעה כה מוקדמת.

 

גם אני כמוך, ענה לו רבי יעקב, בן מלך. אני משרת אצל הבורא. במשך היום כולו אינני חופשי ואני משועבד ונאלץ לעבוד עבודת פרך. אולם מידי בוקר אני קם, מניח תפילין ומתפלל כדי לזכור מי אני ומה אני – בן מלך, של מלך מלכי המלכים.

 

[על פי 'והגדת' לרבי יעקב גלינסקי, ה' יאריך ימיו בטוב ובבריאות].

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו