המראה נותנת את מה שמזינים לתוכה | הרב עזריאל יונה

בהפטרת שבת הגדול נאמר כך: "כי אני ה' לא שניתי, ואתם בני יעקב לא כליתם".

 

הפסוק הזה שנראה מעט סתום בקריאה ראשונה מתפרש על ידי משל.

 

באחד הימים הגיע כפרי אל העיר הגדולה כדי לרכוש פריט עליו שמע בכפרו רבות. מראה. אורחים מן העיר הגדולה סיפרו לכפריים הבורים, כי בחנויות הגדולות ניתן למצא סוג של זכוכית בה ניתן לראות את את תמונת המתבונן בה.

 הכפריים התקשו להאמין. עד לאותו יום, הם הכירו את בבואתם על ידי ציורים, לעיתים יפים יותר ולעיתים פחות, אך על המצאה כזו שמראה את תמונת המתבונן כמו רגע לא שמעו מעולם.

 

מכל מקום, הכפרי הגיע אל חנות גדולה וביקש מן המוכר לרכוש מראה. הוא הוציא את כל חסכונותיו, והמוכר הציע לו מראה גדולה וממורקת.

 

התבונן בה הכפרי ונטל את כספו בחמת זעם תוך כדי שהוא מפטיר:

"ידעתי שמרמים אותי, הבאת לי מראה מקולקלת. מי שניבט במראה הוא אדם מכוער, עם בגדים מלוכלכים ושיער סתור".

 

צחק המוכר לבורותו של הכפרי השוטה ואמר לו: סכל, המראה תישאר תמיד אותה מראה, היא בסך הכל משקפת את מה שניצב מולה. אתה מכוער, מלוכלך וסתור שיער ואת זה קיבלת, אם תתייפה, תלבש בגדים נקיים, ותסדר את שיערך תגלה שגם במראה תקבל תמונה זהה.

 

הנהגתו של הקב"ה אתנו כמוה כמראה. לעולם אין בה שינוי. הסיבה שבכל זאת אנו נמצאים בגלות הקשה, היא משום שאנו איננו מתנהגים כיאות, ואז נראה לנו שהקב"ה מתנהג אתנו קשה מידי, כאשר למעשה הוא מתנהג אתנו בדיוק לפי מידתינו.

זה הוא מאמר הפסוק: "ואני ה' לא שניתי", כלומר לעולם לא השתנתה הנהגתי עמכם. הסיבה שפוקדים אתכם צרות בתקופת הגלות היא משום ש"אתם בני יעקב לא כליתם" כלומר לא כליתם לקיים את המוטל עליכם מבחינת קיום המצוות.

 

[על פי הרב שלמה לוינשטיין]. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו