בין דולרים מזוייפים לשקלים מזוייפים | הרב עזריאל יונה

העיר הוצפה בשטרות מזוייפים באיכות מעולה. חלפני הכספים המיומנים ביותר נפלו גם כן בפח ובמקום דולרים ושקלים החזיקו בניירות חסרי ערך.

 

עשרות אלפי השטרות של הדולרים והשקלים היו לנייר שאין בו ממש והכלכלה כמעט קרסה. ההתמרמרות היתה רבה והמשטרה הבינה כי עליה לעשות מעשה.

 

במשך חודשים ארוכים עקבה אחרי השטרות, הפעילה את המודיעין הטוב ביותר שלה, וצירפה פיסת מידע לעוד פיסת מידע, עד שכעבור תקופה גילתה את שני הקדקדים.

 

שני אנשים שעבדו בנפרד בשני בתי דפוס מחתרתיים, האחד הדפיס דולרים והשני הדפיס שקלים. השנים נתפסו בשעת מעשה וכל ציודם הוחרם במקום.

 

הגיע שעת המשפט והשופט ביקש לראות את מזייף הדולרים. הזייפן הודה, שכן ברירה לא היתה לו, נתפס הוא בשעת מעשה. העונש: 6 שנים בכלא. האיש לא התמרמר, שכן שש שנים הם לא סוף העולם. אחרי ניכוי שליש מדובר בארבע שנים, ומלבד זאת יפגוש שם לא מעט חברים ויחדיו ינתחו את הכשלונות ויתכננו את צעדיהם הבאים. חיים שלמים עוד לפניו.

 

הגיע תורו של מזייף השקלים, וגם הוא הודה בלית ברירה.

 

אלא שהשופט הודיע על אתר כי יש להכניסו לבית משוגעים לכל ימי חייו.

 

האיש הזדעק והחל לבכות: מדוע בית משוגעים, מילא בית סוהר עם 'החברה', אפילו לשנים רבות, אך מה יעשה הוא בבית משוגעים?

ענה השופט: היתה לך מכונת דפוס משוכללת, היו לך גלופות מדוייקות, נייר מתאים, והזיוף שלך היה מקצועי לעילא ולעילא.

 

נכון, ענה האיש בפנים קורנות, נהנה לשמוע מחמאות גם במצבו הקשה, אך מה זה קשור?

 

אם היה לך את כל התנאים הללו מדוע זייפת שקלים, למה לא זייפת דולרים? הרעים השופט בקולו, מסתבר שאינך אלא משוגע ומקומך בבית המשוגעים.

 

משל זה שהובא בספר 'והגדת', מסביר את חיובינו לעשות את מעשינו כאשר אנו חושבים על רצונו של ה'. אדם מסוגל לישון ולאכול, כי הוא עייף ורעב, והוא יכול לעשות זאת כי כך ביקש מממנו הקדוש ברוך הוא.

 

את אותה מעשה, את אותה פעולה ניתן לעשות מתוך אינטרס, ורצון אישי, אך גם ניתן לעשותה מתוך קדושה, אהבה, ורצון ה'. 

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו