מתי הולכים אחרי הרבים? | הרב עזריאל יונה

רבי יצחק זק"ל שהתפרסם בבגרותו כ'בעל שם ממיכלשטט' היה ידוע כנער עילוי ופיקח ששמעו הגיע עד לידי הדוכס בעירו. הלה הזמין את הילד לבקרו בארמונו שהכיל אולמות ופרוזדורים רבים, והילד שהיה כבן 9 הגיע לבדו לארמון.

 

בטרם הגיע הילד לארמון ביקש הדוכס ממשרתיו לעזוב את המקום כדי שלילד לא תהיה אפשרות לשאול היכן חדרו של הדוכס. ואמנם יצחק הקטן הגיע וראה כי אין נפש חיה. הוא התבונן סביבו והבחין כי כל החלונות בבית פתוחים מלבד חלון אחד שהיה סגור בווילון. מיד הבין שזהו חדרו של הדוכס, עלה ונקש על דלתו.

 

תוך כדי שיחה שאל אותו הדוכס, מה היה קורה אילו המשרתים היו בארמון ומנסים להטעות אותך, ומראים לך כיוונים שונים?

השיב הילד: הייתי נוטה ללכת אחרי הרוב.

 

אמר הדוכס, אני מבין שאתה מסתמך על מה שכתוב בתורתכם כי 'אחרי רבים להטות', אך אם כך אמור לי מדוע אינך הופך לנוצרי, הלא היהודים הם מיעוט זניח בעולם אל מול הרוב הנוצרי?

השיב הילד: אדוני הדוכס, כעת אני יודע בברור שזהו החדר של הוד מעלתו. כעת גם אם יבואו כל בני הארמון ויגידו לי אחרת לא אשמע בקולם.

 

הכלל של אחרי רבים להטות נאמר רק במקום בו יש ספק. אז הולכים אחרי הרוב, אולם בדברם שאמיתותם נתבררה עד שאין כל ספק, אין בכח הרוב לשנות.

 

דת אבותי היא האמת הברורה לי, כך שאינני יכול לנטות במקרה זה אחרי הרוב.

 

[על פי הספר אוצרות האגדה-דובר אמת].

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו