הפרפר חי או מת? | הרב עזריאל יונה

צ'נג מאו היה זקן סיני שנחשב היה כמומחה בקריאה ביד.

 

אמרנו ביד ולא בכף היד, שכן צ'נג מאו הזקן ידע להסתכל על כף היד כשהיא סגורה, לומר מה יש בתוכה, ואף להציע להם דרך וכיוון להצלחה.

 

רבים האנשים שהיו באים לצ'נג הזקן ומבקשים ממנו עצה.

 

בכפר היה אדם אחד ששנא את הזקן, והחליט שהוא חייב להכשילו. מצד שני, גם הוא היה מודע לכך שהזקן מצליח תמיד ומעולם לא החטיא את המטרה.

 

והנה עלה רעיון בראשו.

 

הוא לכד פרפר והותיר אותו בחיים ואתו הגיע אל בית הזקן. הוא המתין בתור כאשר הפרפר מדגדג את כפות ידיו, וחיכה לרגע בו 'יפיל' את הזקן.

 

תורו של האיש הגיע והוא החזיק היטיב את הפרפר בידו ושאל: מה יש לי ביד?

 

הזקן הביט על גב ידו ואמר: פרפר.

 

האם הפרפר חי או מת? המשיך לשאול האיש כאשר תכניתו פשוטה: אם הזקן יאמר כי הפרפר חי, הוא יהרוג אותו באיגרוף היד, ואם הזקן יאמר כי הפרפר מת, הוא יותיר אותו בחיים.

 

הזקן הביט הישר אל תוך עיניו של האיש ואמר:

אתה תחליט עם הוא חי או מת. בידך להחיותו ובידך להמיתו. הדבר הזה כבר לא תלוי בידי.

 

אגדת עם זו מלמדת מוסר השכל בסיסי ביותר.

 

לאדם עשויים להיות עזרים רבים: כסף, קירבת משפחה, סיוע מן החלונות הגבוהים, עזרה רוחנית, אולם בסופו של יום, הוא זה שמחליט כיצד לנהוג ומה לעשות.

 

האם להרוג את הפרפר או להשאיר אותו, אין לאיש יכולת לקבוע. רק האדם עצמו שזכה במתנת חופש הבחירה יכול לעשות זאת.

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו