מדוע סירב האב להחזיר לבנו את הוצאות החתונה? | הרב עזריאל יונה

לעשיר גדול היו שני בנים שגרו בחו"ל, האחד עשיר והשני עני.

 

לאחר שנים רבות שלא ראו האחים את אביהם הגיעה איגרת מהאב עשיר, המבשרת להם כי האח הקטן שנותר בבית בא בברית האירוסין והחתונה תתקיים בקרוב. האחים כמובן, אמר האב מוזמנים להשתתף בשמחת הכלולות.

 

באיגרת ציווה האב העשיר מהאח העשיר להביא עמו את האח העני, וגם הודיע לו שלא יחסוך בהוצאות, שכן את כל ההוצאות שיעשה לכבוד אביו - יחזיר לו האב ממיטב כספו.

התכונן האח העשיר לחתונה רכש לו ולאשתו בגדים מפוארים והתכונן לצאת לנסיעה. אלא שאז נזכר הוא שעליו להביא עמו את האח העני. שלח לקרא לו במהירות והאח שכלל לא ידע במה מדובר הגיע אל המרכבה.

 

האח העשיר לא הרבה בדברים, והעלה אותו לעגלה ששעטה לדרכה.

כאשר הגיעו שני האחים אל בית האב יצאו המחותנים בלוויית קהל רב ומנגנים לקבל את פני הבאים. ראשון ירד האח העשיר כשהוא לבוש מחצלות הוד והדר. המחותנים שאלו מי האיש המדובר והתשבה היתה: בן המחותן, אחיו של החתן.

 

אז יצא האח העני כשהוא ערום ויחף. שאלו האנשים מי האיש הזה, ושוב ענו הקרובים כי מדובר באח נוסף שמתגורר באותה עיר בה מתגורר האח העשיר. הדבר נראה מוזר לאנשים אך הם שתקו ולא אמרו דבר.

 

שלשה שבועות לאחר החתונה בא האח העשיר לפני אביו הגביר כדי להיפרד ממנו. אמר לו האב: "סע לשלום, אינני מעכב אותך". האח העשיר הופתע, שכן ציפה שאביו יציע מיזמתו לשלם לו את הוצאותיו כפי שהבטיח לו.

 

בלית ברירה פנה אל האב ואמר: אבא, הנה סך ההוצאות שהוצאתי לכבוד החתונה, הנסיעה, הבגדים, התכשיטים וכו'.

אלא שהאב אמר: אינני חייב לשלם לך מאומה.

 

הזדעק הבן ואמר: אבל הבטחת שכל ההוצאות שאוציא לכבודך יכוסו על ידך!!!

 

בדיוק, ענה האב, כל ההוצאות לכבודי. מה שאתה עשית לא היה לכבודי. עשית זאת רק לכבוד עצמך. וההוכחה היא היחס שלך לאחיך העני, אילו היית דואג לכבודי היית זוכר להלביש אותו בבגדי פאר בדיוק כמו שהוצאת על אשתך וילדיך.

 

משל זה שהובא ב'לקח טוב' ממשיל את היחס בין הקב"ה לאדם בהקשר לשבת הקדושה.

 

ה' מבטיח לאדם באיגרת - בתורה הקדושה - כי ההוצאות שיוציא לכבוד שבת יזכה בהם בחזרה, וכמו שכנאמר במסכת ביצה: "כל מזונותיו של אדם קצובים לו מראש השנה חוץ ממה שמוציא בשבתות וימים טובים".

 

אולם כל זה כאשר נעשה הדבר לכבוד ולתפארת בעיני אביו שבשמים, אולם אם הוא מתעלם למשל  מהעניים שגם הם בניו של הקב"ה הרי מוכיח הוא כי לא כבוד ה' עומד לנגד עיניו, אלא כל מה שעושה לא עושה אלא לכבוד עצמו.

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו