כל זמן שהנר דולק אפשר עוד לתקן | הרב עזריאל יונה

בני אם יפתוך חטאים אל תבא [משלי א, י].

לכאורה יש להעיר, אומר הרב אהרן זכאי, שהיה צריך הכתוב לומר אם יפתוך חוטאים ומדוע אמר חטאים?

אולם הכוונה היא שאם האדם שקוע חלילה בחטאים ועוונות, אל לו להתייאש ולומר, כאשר אבדתי אבדתי ולהמשיך לחטוא.

לא, במצב כזה עליו להתחזק ולשוב בתשובה ושב ורפא לו.

זהו שאומר הכתוב בני אם יפתוך חטאים – כלומר, אם יפתו אותך להתייאש בגלל החטאים שעברת, אל תבוא, כלומר אל תובא ואל תשמע ליצר הרע אלא עליך לשוב בתשובה, כי כל זמן שהאדם חי יכול הוא לתקן עצמו ולשוב בתשובה.

ורבותינו במדרש איכה רבתי [ג, לה] אמרו, נמשלה התפילה כמקווה ונמשלה תשובה כים.

מה מקווה זו פעמים פתוחה פעמים נעולה, כך שערי תפילה פעמים נעולים פעמים פתוחים, אבל הים הזה לעולם פתוח, כך שערי תשובה לעולם פתוחים.

ומסופר על הגאון רבי ישראל מסלנט זצ"ל שהזדמן פעם בשעה מאוחרת בלילה לביתו של סנדלר וראהו יושב ועושה את מלאכתו לאור הנר ההולך ודועך.

מדוע עודך יושב ועובד, שאל אותו רבי ישראל הלא השעה כה מאוחרת, והרי גם הנר עוד מעט ויכבה ולא תהיה בידך אפשרות לפעול מאומה?

אין בכך כלום, ענה לו הסנדלר בתשובתו המפורסמת, כל זמן שהנר דולק עוד אפשר לפעול ולתקן.

רבי ישראל התרגש מאד לשמע דברים אלה, ודן קל וחומר לעצמו: אם לצרכו של הגוף צריך לעבוד כל זמן שהנר דולק, ואפשר לפעול ולתקן לאורו, לצרכה של הנשמה על אחת כמה וכמה שעל האדם לעבוד ולתקן מה שאפשר, כל זמן שנר ה' נשמת אדם מאיר.

ומסופר שימים רבים שמעו את רבי ישראל מתהלך בחדרו ומשנן לעצמו בהתרגשות עצומה: כל זמן שהנר דולק עוד אפשר לפעול ולתקן.

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו