מדוע אומרים שיכור כלוט? | הרב עזריאל יונה

איזהו חכם הרואה את הנולד, אומרת המשנה במסכת אבות.

על האדם לראות את תוצאות מעשיו, אך מוטל עליו יותר מכך: הוא צריך לזכור מה מצבו, ומה הם התנאים החסרונות והיתרונות העומדים לרשותו ועל פי כך להתנהג.

האדם חייב לזכור מה ניצב לפניו, ומה מוטל עליו.

כדי להבין זאת כדאי לקרא את המעשה הבא שסופר על ידי הרב אהרן זכאי שליט"א.

מסופר על הגאון רבי אברהם אבלי שכיהן כרב בעיר וילנא לאחר פטירת הגר"א שפעם בא אליו עובר אורח והתחיל לתנות לפניו את צרותיו.

לדבריו, הוא עני ואביון ואין לו במה לפרנס את משפחתו.

מלבד זה יש לו שתי בנות שכבר הגיעו לפרקן ואין לו במה להשיאן הוא ביקש אפוא מאת רבי אברהם אבלי שיעשה עמו חסד וייתן לו מכתב המלצה לעשירי היהודים בוילנא, שיעזרו לו במצווה זו של הכנסת כלה.

נענה לו הרב ונתן לו את המלצתו.

לאחר שבועות אחדים מצאו את אותו אדם מוטל שכור ברחוב ומכתב ההמלצה של רבי אברהם אבלי מתגולל על ידו.

לקחו את המכתב והביאו אותו אל הרב ואמרו לו יראה רבנו על מי הוא ממליץ לטובה, ולמי הוא נותן מכתבים...

ענה רבי אברהם ואמר: וכי מפני שוטה זה שקלקל אשנה אני את מעשי ואת דרכי ולא ארחם על הבריות?

לאחר שנתפכח אותו אדם משכרותו בא שוב לרבי אברהם אבלי וסח לפניו את צערו כי אבד ממנו מכתב ההמלצה, והוא מבקש שייתן לו מכתב אחר..

נענה רבי אברהם אבלי ואמר לו מתוך חיוך, תודה אני חייב לך, כי על ידך אני מבין את הפתגם השגור בפי ההמון - פלוני שכור הוא כלוט.

מעודי הייתי תמה, מפני מה מדמים את השכור דווקא ללוט והלא אף נח שתה ונשתכר כמו שנאמר בבראשית ט "וישת מן היין וישכר" ולמה לא יאמרו שכור כמו נח, שהיה עוד קודם ללוט?

אבל אתה הנחת את דעתי ותירצת את תמיהתי.

נח שתה לאחר שכבר השיא את בניו ואת בנותיו, ועל כן אינו נקרא בשם שכור, אבל אתה לוט שעדיין יש לך שתי בנות להשיאן איך אתה מרשה לעצמך להשתכר? ולכן נקרא כל שכור על שם לוט...

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו