כוחה של אמא יהודייה | הרב עזריאל יונה

נאמר במדרש כה תאמר לבית יעקב - אלו הנשים, ותגד לבני ישראל - אלו האנשים וכו'.

למה לנשים תחילה? שהן מזדרזות במצוות, דבר אחר - כדי שיהיו מנהיגות בניהן לתורה [שמות רבה כח ב].

מסביר הרב אהרן זכאי שליט"א, כי האם היא אשר זוכה להיות פלטרין של שותפות נפלאה במשך תשעת ירחי עיבורה והיא המזכה את העולם בפלא החיים החדשים.

היא המקשיבה ראשונה להתעוררות החיים החדשים בקרבה, והשמחה והדרוכה לקראתם ביחוד לב, וכל עצמה צפייה ליום הגדול של הלידה הברוכה, ובבוא היום המקווה והמיוחל ההוא הרי היא כולה קודש לשם מילוי השליחות הגדולה של הבאת היצור האנושי החדש לאור עולם כבן נוסף לאומה הקדושה.

והלידה היא לה ולמשפחתה ולאומה מעמד גדול של גילוי דור חדש, תא חדש בבניין עדי עד של בית ישראל.

אדם חדש שבשבילו נברא העולם, ואולי גם יהיה אותו יחיד גדול שעליו נאמר 'צדיק יסוד עולם'.

אכן ברגע הלידה מקופלים עולם ועולמות, ועליונים ותחתונים מחרישים לדעת מה ומי באמת נולד באותה שעה.

ולאם תפקיד מרכזי בחינוך בניה לרוחניות וליראת שמים.

שכן תפקידה בתור אם לא יסתיים עם הלידה ואף לא ההנקה והטיפול בשלימות גופו של ילדה, אלא היא תתחייב כאם לדאוג תמיד גם להתפתחות הרוחנית של פרי בטנה.

גם אם אין עליה המצווה ללמד את בנה תורה ש[זה מוטל על האב], הנה מכל מקום ראוי לכל אשה להשתדל שלא יהיו בניה עמי הארץ [ספר החינוך תי"ח] וזו זכותן וחובתן הטבעית של אמהות בישראל, לגדל בניהם לתורה, כי הבורות והעם ארציות הן לא רק העדר מעלה, אלא אסון גופני נפשי, והאם הישראלית מוכנה תמיד לשמור על צאצאיה מכל חשש סכנה לגוף ולנפש גם יחד.

הסיפור הבא ממחיש את גודל תפקידה של האם.

בתום מלחמת העולם כאשר יתומים רבים ל"ע הובאו למנזרים, נודע להרב מפונביז' זצ"ל שלמנזר פלוני נלקחו כמה מאות ילדים יהודיים.

הוא שם פעמיו מיד להצילם. בבואו לשם נתקל בהתנגדות גדולה. מנהל המנזר אמר לו - יש כאן יתומים קטנים מכל העולם איש אינו יודע מי יהודי ומי לא, הילדים עצמם קטנים ולא ניתן לברר זאת כלל.

הרב עמד על דעתו וביקש להכנס הוא כבר יגלה מיהו יהודי, אולם מנהל המנזר סירב. אין שום דרך לזהות מי יהודי וחבל על הזמן.

הרב התחנן כי לכל הפחות יתן לו לראות את הילדים למשך דקה אחת, ששים שניות.

לגלג המנהל מה תעשה בהם? הוא הכניס את הרב לאולם הגדול בו היו אז כל הילדים. הרב עמד בפנים והכריז בקול: שמע ישראל ה' אלקינו ה' אחד.

נשתררה דממה אף ילד לא הבין מה הוא אמר, ופתאום קפצו כ-200 ילדים, ניגשו אליו באומרם מאמע מאמע [אמא אמא].

אלו יהודים אמר הרב וקיבל רשות לקחתם.

הרב הסביר לכומר שהיה נרגש עד לדמעות, כי כל אמא יהודיה משכיבה את בנה לישון באמירת שמע ישראל, ולכן הם נזכרו באמם וביהדותם.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו