העם הנבחר, עם הנצח. | דוד הוד

עם ישראל, העם הנבחר. שרד במשך אלפי שנים, למרות אלפי גזרות. כל כך הרבה רצו בהשמדתו. עמים שלמים ואמפריות ענק קרסו ונעלמו, הם נשארו רק בתור פרק בספרי הסטוריה. כמה שזה עצוב לגביהם, זה מתמיה לגבינו איך אנו נשארנו עם אחד. עם אחד שחלקו שנמצא בארץ דואג לפזורה בארצות הברית, בארגנטינה, ובכל מקום, והנמצאים שם, דואגים ליהודים אחרים.

      מסופר על אציל רוסי, שזמן קצר לאחר המצאת הרכבת, החליט לנסוע בה נסיעת בכורה. לא היה לו כל מושג על סידורי הנסיעה ברכבת, הוא לא טרח לברר. הוא פשוט לבש את בגדיו היפים ביותר, ויצא אל תחנת הרכבת לקנות כרטיס נסיעה. מוכר הכרטיסים ראה שעומד לפניו אציל עשיר, ולכן מכר לו כרטיס לנסיעה במחלקה הראשונה. האציל, שלא היה בקי בכללים, עלה על הקרון הראשון שהזדמן לפניו. היה זה קרון של המחלקה השלישית דווקא, וכל נוסעיו היו איכרים פשוטים, נושאים חבילות רבות. בקרון היו עופות מקרקרים, ילדים צורחים ומהומה גדולה. האציל נדחק והתיישב על ספסל צר, והסיק, שנסיעה ברכבת איננה חוויה נעימה כלל ועיקר.

      אחרי נסיעה ממושכת, ראה האציל שכל הנוסעים בקרון מכינים את כרטיסיהם לביקורת. הוא לא הבין דבר אחד – מדוע הכרטיסים של שאר הנוסעים כחולים, והכרטיס שלו ירוק? הוא שאל את אחד הנוסעים האחרים מה פשר הדבר, והשכן, שתפש "עם מי יש לו עסק", החליט להתבדח מעט על חשבונו של האציל התמים. האיכר קרץ לחבריו האיכרים, שלא אהדו את האצילים, ואמר לאציל ברצינות רבה: "הכרטיס שלך ירוק, כי לא שילמת מספיק על הנסיעה, הנה, תכף יכנס המבקר לקרון, והוא עלול להשליך אותך מהרכבת." איכר אחר הציע לאציל להסתתר מתחת לספסל עד שהמבקר יעבור לקרון אחר. האציל המבוהל הודה לו, ואכן דחק את עצמו אל מתחת לאחד הספסלים, בגדיו המפוארים התלכלכו, ופניו הוסתרו על ידי נעליו של האיכר. המבקר נכנס לתא ובדק את כרטיסי הנוסעים וכשעמד לעבור לתא הבא, רמז לו אחד האיכרים שמתחת לספסל מסתתר נוסע נוסף. המבקר משך את האציל מתחת לספסל והחל לגעור בו. האציל המסכן לא ידע כיצד להציל את עצמו, הוא רק הראה למבקר את הכרטיס הירוק שלו. הבין המבקר את מה שהתרחש ואמר לאציל: "שוטה שכמוך, עם כרטיס זה יכולת לנסוע במחלקה הראשונה בשיא הנוחות, אבל לא טרחת לברר מה פשר הכרטיס הירוק שבידך, ולכן – לא רק שלא נסעת במחלקה הראשונה, אלא אפילו במחלקה השלישית היית צריך לשבת מתחת לספסל."

      אנו בני העם היהודי קבלנו כרטיס במחלקה הראשונה של החיים, והנצח נצחים, אם רק נפנה זמן מסדר יומנו, ונקדיש ללמוד את אורחותיו של עמנו המפואר. כדי להבין את חשיבותנו צריכים אנו לפרוץ את מעגל השגרה של החיים,  עבודה, אוכל, טלויזיה, שבזה אנו נשארים בעצם כחלק מהעמים. בצורה כזאת אין הבדל בינינו לעוד ג'אן שנולד באירופה, עובד כל חייו, ולבסוף מטייל מסביב לעולם, ונפטר. אנו, אכן שונים. לימוד תורת ישראל, הוא הדבר שהבדיל אותנו מעמים אחרים, זה הדבר שנתן לנו טעם בהווית היום שלנו, זה לימוד שקישר אותנו אל הנצח נצחים שלנו. עצוב לראות כל כך הרבה יהודים ובפרט צעירים המאמצים תרבויות ואורחות חיים של עמים אחרים בלי לדעת דבר על מורשתם המפוארת. בלי לדעת ע"כ שעם ישראל עד לפני לא הרבה זמן, כששמר על יהדותו, היה תמיד הסמל לחברה תקינה באותה ארץ בה היה, ללא פשע ואלימות

 

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו