מצוקה חברתית | אליעזר היון

 בימים אלו של מצוקה חברתית, בה הכל יוצאים לרחובות, זועקים על יוקר המחיה, מפגינים וכואבים את המצב הכלכלי – חברתי הקשה, כדאי לכולנו להיזכר בכמה עצות – רעיונות של חז"ל להתנהלות נבונה, וכלכלה נכונה.

 
הגמ' במסכת בבא מציעא כותבת כך:
 
 
                         "אָמַר רַבִּי יוֹחָנָן: מִי שֶׁהִנִּיחַ לוֹ אָבִיו מָעוֹת הַרְבֵּה, וְרוֹצֶה לְאַבְּדָן, יִלְבַּשׁ בִּגְדֵי פִּשְׁתָּן, וְיִשְׁתַּמֵּשׁ בִּכְלֵי זְכוּכִית, וְיִשְׂכֹּר פּוֹעֲלִים וְאַל יֵשֵׁב עִמָּהֶם. יִלְבַּשׁ בגְדֵי פִּשְׁתָּן, בְּכִיתְּנָא רוּמִיָּתָא. וְיִשְׁתַּמֵּשׁ בִּכְלֵי זְכוּכִית, בְּזוּגִיתָא חִיוַּרְתָּא. וְיִשְׂכֹּר פּוֹעֲלִים וְאַל יֵשֵׁב עִמָּהֶם, תַּרְגוּמָהּ, בְּתוֹרֵי דְּנָפִישׁ פְּסִידַיְהו".
 
מה מנסה רבי יוחנן להגיד לנו? מה הבעיה בבגדי פשתן, ומה זה בכלל 'זגוגיתא חיורתא', ומה החידוש בהיגד הטריוויאלי לכאורה בשכירת פועלים ללא פיקוח צמוד?
 
רבי יוחנן, לפי פרשנים [צויינו באתר 'דעת'] בא להציע, לתת, כמה עצות, 'טיפים' בסלנג המודרני, לאדם המבקש לשמור על כספו. רבי יוחנן מדבר אל אדם בעל ממון המבקש להשקיע את כספו בעסקאות נושאות רווח ותשואה גבוהה, רק שבדרך הוא שכח לחשוב על כמה דברים. אדם כזה אינו מוכרח להיות אדם עשיר, יזם מפורסם, בעל חברות או בקיצור 'טייקון'. גם אדם רגיל המבקש לפתוח עסק כלשהוא צריך לחשוב היטיב לפני שהוא מניח את כספו במקום שאינו בטוח.
 
'אי אפשר להרוויח מבלי להסתכן' נוהגים לומר בעולם העסקים, ומכל מקום, גם הימור, והסתברות לרווח כלכלי, הם ענין יחסי, ופעמים שהימור זה מסוכן מידי ובעיקר מיותר. רבי יוחנן מצביע על שלשה מצבים כאלו, בהם הסיכון רב על הסיכוי, והמתעקש לצעוד בהם כדאי שהיה מודע לעובדה כי הוא מניח את מעותיו על קרן הצבי:
 
 א] "ילבש בגדי פשתן, בכתינא רומייתא" - בגדי פשתן מהסוג המסויים הזה 'כיתנא רומייתא', הם בגדים יקרים במיוחד אך הם מתכלים מהר. כלומר כושר עמידותם נמוך. רבי יוחנן אומר בעצם כי ההשקעה במוצר יקר, העשוי להניב רווח, מחייב בדיקה מעמיקה של כושר עמידותו. לעתים מוצע חומר ייחודי ויוקרתי, אך אורך חיי המדף שלו נמוך במיוחד, ושוויו בעקבות כך, בסופו של ענין – אפסי.
 
ב] "ישתמש בכלי זכוכית, בזוגיתא חיורתא" – זגוגיתא חיורתא, היא בתרגום מילולי – זכוכית לבנה. זכוכית כזו היא זכוכית נדירה ויחודית אמנם, אך דווקא בגלל שכיחותה המעטה, ההשקעה בה מסוכנת, שכן כל קלקול, שבר, או סדק בסחורה יהפוך להפסד גדול הרבה יותר, שהרי לזכוכית כה נדירה אין כמעט כל אפשרות למצא חלקי חילוף, או לייצר בה שינוי כלשהוא.
 
ג] "ישכור פועלים ואל ישב עמהם" – בעצה פרקטית זו מזהיר רבי יוחנן מפתיחת עסק שנראה בטוח לגמרי, בעל סיכוי הצלחה גבוהים. רבי יוחנן אומר: גם עסק בטוח לא יכול להתנהל מעצמו. שכירת פועלים, שליחים, ואפילו מנהלי עבודה שיהיו נאמנים לך, אינה דומה למעורבות ישרה של בעל העסק עצמו. בסופו של יום רק לזה שהשקיע מכספו יש את האמביציה ואת ההנעה להקריב שעות עבודה נוספות גם אחרי שכולם חוזרים הביתה, לחפש את נקודות החולשה, ולהקריב מזמנו וממרצו מתוך מטרה אמיתית וכנה שהעסק אכן יצליח.
 

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו