למכור את הבכורה | ישראל אדלר

באחת השבתות האחרונות ישבתי עם בני יאיר, בן השש, ושוחחנו על הדברים שלמד בכיתה במהלך השבוע החולף. הנושא הנלמד היה מכירת הבכורה של עשיו ליעקב תמורת נזיד עדשים.

הילד ידע לספר ולפרט בדיוק רב את כל הביאורים וההסברים,


למה מכר עשיו את הבכורה- ( כיוון שהבכורים נועדו לעבוד בבית המקדש ומי שלא נזהר יכול למות).


למה בישל יעקב עדשים - (לסעודת אבלים על מות אברהם- עדשים מסמלים את העולם העגול שבו יום אחד אדם נמצא למעלה , ובשני בקבר).


בקיצור נחת יהודית אמיתית. 


אבל, כל הזמן הרגשתי שמשהו לא מסתדר לילד בכל הסיפור הזה. וכשאני רואה בעיניים שלו את המבט הזה אני יודע שעוד מעט תבואנה השאלות.


ואכן, הוא לא אכזב והנחית עלי את השאלה - "אבל אבא, למה עשיו היה צריך למכור את הבת שלו?" אחת, שתיים, שלוש, ארבע, הופ- נפל לי האסימון!..


הילד שקלט כל כך יפה את כל הפירושים וההסברים שמסביב, לא תפס בכלל את ה מושג "בכורה".


הוא היה בטוח שהמדובר בבכור ממין נקיבה = בכורה.


שעשיו מכר ליעקב את ביתו הבכורה. 


הייתי המום מהמחשבה שאתה יכול ללמד ילד ולהשקיע בהסברת כל הפרטים הקטנים אבל את הדבר הפשוט והבסיסי הוא פספס.


מסתבר שצריך גם לדעת איך "למכור" את הבכורה.. 


נזכרתי בסיפור הפולקלוריסטי על יהודי שלמד את  מסכת "עירובין" (גמרא, מהתלמוד בבלי. מהמסכתות היותר מורכבות שיש. עוסקת באיסור הוצאת חפצים בשבת מרשות הרבים לרשות היחיד ובפתרונות ההלכתיים לכך.)


כאשר סיים את כל המסכת הכריז, "הבנתי מצוין את כל המסכת, חוץ משתי מילים -


רה"י (רשות היחיד), ורה"ר (רשות הרבים)!.. 


מעבר לסיפור המשעשע שיש כאן, אני ממליץ לקחת לתשומת ליבנו את התובנה שילדים לא מבינים מה שלא מסבירים להם בצורה ברורה ופשוטה. וכדאי להשקיע בהסבר הדברים הלכאורה פשוטים, בכדי להקנות להם בסיס עליו ניתן להתפתח עוד ועוד, וכך נחסוך מהם ומאיתנו הרבה כעסים ואי - הבנות.


וכפי ששמעתי מאדם חכם משפט, שנכון להרבה תחומים בחיים, 


"מה שלא פשוט - פשוט לא"! 


הרבה נחת

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו