הרבנית המופלאה | נחמה מאירי

סופרלטיבים רבים נקשרו לשמה של הרבנית בת שבע קנייבסקי שהלכה לעולמה בחג הסוכות האחרון. האדמורי"ת, המנהיגה, האמא, הסבתא, הפסיכולוגית, מחוללת הנסים, האישה הכי הארד-קור בקרב הציבור הליטאי. הדמות הנשית הכי חזקה בעמנו, אולי מאז דבורה הנביאה, ועוד ועוד. 
 
מה לא סופר עליה? מספרים שכאשר הרב חיים קנייבסקי חלה, הוא הלך לחמיו, הרב יוסף שלום אלישיב, לקבל ממנו ברכה לרפואה. "מדוע באת אליי?" שאל אותו הרב אלישיב. "לך לבת שלי, לאשתך. הברכה שלה שווה יותר". העיתונאית ריקי רט ממקור ראשון מספרת כי כבר כילדה נחשבה בת-שבע לצדקת. היא הייתה נלווית אל סבה רבי אריה לוין כשהלך לבקר את אסירי המחתרות ואת נדכאי ישראל, וסוחבת בעבורם סלי מזון. זקני מאה-שערים מעידים כי כשעברה ברחוב בימי מלחמת השחרור, היו ההפגזות נעצרות. הנערה הצעירה, שנאלצה לצאת לעבוד כדי לסייע בפרנסת הבית, סיגלה לעצמה כבר אז את ההרגל לקום בשעות שהן לא יום ולא לילה, לעמוד על רגליה פרקי זמן ממושכים ולקרוא את כל ספר תהילים. "עבדתי במקום שהיו בו אנשים דתיים ושאינם דתיים, ולכן הייתי מתפללת שהיום יעבור עלי בלי להיכשל, ושאצליח לעמוד בכל המכשולים", סיפרה לבני ביתה.
 
אלפי אלפי הנשים המתדפקים על דלת ביתה מספרים בכנות כי הם היו עדים למאות נסים שהתרחשו בזכות ברכתה. הרבנית מברכת כל פונה מכל ליבה וניכר כי היא חשה את כאביה. כאשר מדובר בעשרות או מאות של נשים מידי יום, חלקן קשות יום ולמודות סבל, מפעים הדבר שבעתיים. כל מי שביקר בביתה יכול לספר על הצניעות והפשטות בהם ניחן הבית הגדול הזה. כך מתארת אחד המבקרות: "הסגפנות, שלא לומר העליבות, זועקת מכל פינה של חדר ההמתנה. ספריות עמוסות בספרי קודש הן כמעט כל הריהוט כאן. בעוד אנו ממתינות, השולחן הבודד בפינת החדר קורס. לא פלא, כשמדובר בפריט בן שלוש רגליים, שהקיר משמש לו תמך גם בתוך הבית, שהפך מפרטי לציבורי, ניכרת הדלות. המטבח קטנטן וצפוף, הקירות מתקלפים, התריסים חסרים. הריהוט לא הוחלף מעולם. תורמים מהארץ ומהעולם, שהציעו לשפץ ולרהט מחדש את הבית כדי שיתאים למגוריו של אחד ממנהיגי הציבור החרדי ורעייתו, נדחו באדיבות. ההסתפקות במועט היא כאן דרך חיים.
 
יכולתי לספר עוד ועוד על דמותה של הרבנית, דומה בעיני כי בכך אוכל למלא כרכים שלמים. לא מעט כבר נכתב וסביר שעוד ייכתב. במסגרת זו הייתי רוצה לשתף אתכם בחוויה אישית קטנה שהיתה לי עם הצדיקה המנוחה.
 
היה זה כאשר נולד בננו טרם זמנו. התינוק הוגדר כפג והרופאים, שאולי עשו כמיטב יכולתם הרפואית, לא טרחו מאידך, לחדול מלהפחיד אותי ואת בן זוגי, ולתאר לנו בצבעים קודרים את העלול להתרחש עמו. נאחזתי חרדה אמיתית ותחושה עצומה של חוסר אונים לא הרפתה ממני.
 
הייתי בוכה ימים ולילות ולא מצאתי מזור לנפשי.
 
כמו נשים רבות בעם ישראל מצאתי את עצמי לילה אחד אחרי השעה 10 בלילה בפתח ביתה של הרבנית. לא היתה זו שעה של 'קבלת קהל' רשמית, ובני ביתה של הרבנית ידעו לספר לי כי מהבוקר הרבנית לא אכלה מאום והיא ניצבת כל היום על רגליה ומקבלת פונים. חיכית במבא הצר של הכניסה לבית הפשוט של משפחת קנייבסקי ונכדותיה הכינו לה בינתיים פרוסת לחם פשוטה במטבחה הצר. זמן קצר עבר והרבנית כבר החליטה לצאת מחדרה שוב ופנתה לכיוון הפתח. ניצלתי את ההזדמנות וסיפרתי לה את מצוקתי. הרבנית הביטה בי בעיניה הטובות ואמרה לי בפשטות ובאהבה: ב"ה התינוק יהיה בסדר. העיניים שלה ששידרו טוב לב אין סופי והחום העצום שקרן ממנה גרמו לי לפרוץ בבכי ללא הפסקה, והרבנית מיהרה להרגיע אותי כשהיא מביאה לי דפי סגולה עם פרקי תהלים ומשניות להצלחת ובריאות הילד היקר. 
בין פרצי הבכי סיפרה לי הרבנית כי במהלך חייהזכתה כבר להציל למעלה מאלף תינוקות שאמהותיהן חפצו להפילן מאיזו סיבה כל שהיא. המספר המדהים הזה שנאמר על ידה בפשטות ולצורך חיזוקי והרגעתי, היכה בי מאוחר יותר בתדהמה: בכח ברכתה ואישיותה גרמה האשה המבוגרת הזו מבני ברק לאלפי ילדים יהודים לחיות ולהתקיים.
 
אני מודעת לכך שסיפורים מרשימים יותר ופחות כבר סופורו על הדמות המופלאה הזו שנלקחה מעמנו, ועם זאת זהו סיפורי האישי, על טוב לב כמעט סוריאליסטי, מסירות נפש, ואהבת ישראל מונומנטלית, ואותו רציתי לחלוק עמכן. 
 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו