ירושה רוחנית פרק א | יעקב קב

בעיצומו של יום כיפור, עומד כהן גדול לבוש בגדי זהב בציפייה לקראת רגע השיא, הוא כניסה לקודש הקדשים.

לפני כניסתו הוא פושט את בגדי הזהב מעליו ומחליף אותם בבגדים לבנים.

מסבירים לנו חז"ל בגמרא שהסיבה לכך היא משום שאין קטגור נעשה סנגור. כלומר, שבגדי הזהב מהווים קטרוג גדול על עם ישראל כי הם מזכירים את חטא העגל הוא עגל הזהב שעם ישראל עשו ארבעים יום אחר מתן תורה. לעומת זאת, השהיה בבית קדשי הקשים היא עת הרצוי והכפרה העיקרית של יום כפור, שהיא זמן סנגוריה על עם ישראל. לכן אין זה מתאים ללבוש בגדי זהב שמהווים קטרוג על עם ישראל במקום שאמור להיות סיבה לכפרה, סנגור.

כשנתבונן, מתבקשת פה שאלה על הנימוק של חז"ל. הלוא תקופת בית המקדש, ובפרט בית שני, מתחילה כאלף שנה לאחר יציאת מצרים וחטא העגל. מדוע כעבור זמן כה רב חטא העגל עדיין מהווה קטרוג עלינו? ישאל הכהן הגדול: אבותינו רקדו מסביב לעגל ואינם, ואני מה לי איתו? זאת ועוד, אומר המדרש, שבכל פורענות שבאה על עם ישראל יש בה פירעון על חטא העגל, שנאמר "ביום פקדי ופקדתי". ושוב מדוע תקהינה שינינו על חטא ישן נושן של אבותינו שמלאו לו היום למעלה משלושת אלפים ושלוש מאות שנה?

שאלה על משקל דומה ואף קודמת לה מבחינת סדר האירועים היא על חטאו של האדם הראשון, שבגינו נגזרה מיתה על כל האנושות, כפי שלמדונו חז"ל. גם כאן נשאל מדוע לא ניתנה לנו האפשרות להניא את האדם הראשון מלאכול מעץ הדעת, ובשמו המלא "עץ הדעת טוב ורע", כפי שנבהיר את ההדגשה הזאת מאוחר יותר, מדוע עלינו לסבול בשל חטא האדם הראשון?

שאלה זו ניתן לשאול לא רק לגבי ירושה שלילית, אלא גם לגבי ירושה חיובית כדוגמת היותו של כל יהודי חלק מ"העם הנבחר", ללא שנשאל על כך, ללא מכרז. שאלה זו הייתה מוכרת בשימושה נגד היהודים והיהדות בכל מיני וריאציות.

על שאלות אלו ועוד, ננסה לענות בסדרה הבאה.

על מנת לקבל תשובה לשאלות ששאלנו, עלינו להקדים ולשאול שאלה נוספת, שהיא מהווה שאלת מפתח להבנת הסיבתיות הרוחנית בעולמנו:

עבור איזו תכלית ברא אלקים את האדם?

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו