משיח, בשביל מה? | יעקב קב

בפרק הקודם, ירושה רוחנית, התחלנו להתבונן בשאלה מדוע אנחנו יורשים את "בעיות" העבר, מה השייכות שלנו לחטא אדם הראשון. מאידך אנחנו מנסים להבין את הנקודה שכל אחד ואחד מאיתנו נבחר להיות עם סגולה, למרות שלא עברנו "מכרז אישי".

 

לפני שנתחיל לחפור בשאלות כמו למה נברא העולם, ברצוני להוסיף לדיון נקודה נוספת - כבדת משקל.

 

משיח, בשביל מה ?

שאלה זו, קשורה בעיקר הי"ב של עיקרי האמונה (שכתב הרמב"ם), שהיא האמונה בביאת המשיח. התפיסה הרווחת אצלנו ביחס לאמונה בביאת המשיח היא ציפיה תמידית למצב שבו נגאל מהצרות והיסורים שלנו. אנו מניחים כי המשיח שיבוא יפתור לנו את הבעיות.

 

ואולם, לנוכח רוב האכזבות והמחיר שהם גבו, ניתן לתהות האם האמונה בביאת המשיח איננה סוג של אמונה נאיבית, והאם כבני אדם בוגרים האמונים על חנוך בסביבה מערבית, עלינו לתלות את ציפיותינו בעתיד במקום להתמקד ולקחת אחריות על ההווה.


בדיחה יהודית עתיקה מספרת על יהודי כפרי, תמים, שהקשיב בשקיקה לדרשתו של הרב המתאר איך אוטוטו בא המשיח, ומעלה את כל היהודים לארץ ישראל, שכמובן עולה ופורחת. אותו יהודי בא לביתו ובהתלהבות הוא מתאר לאשתו את הדרשה, עם כל התיאורים המפורטים כמה טוב יהיה בארץ ישראל. האישה שומעת אבל משהו לא נשמע לה. היא שואלת אותו מה רע כאן? עד שהסתדרנו עם הפריץ המקומי, עם הבית, העגלה, חלקת אדמה קטנה. עכשיו נעזוב הכל ונלך לארץ לא נודעת? אומר לה בעלה, וכי אינך יודעת, הגויים שסביבנו רוחשים רע, כעת אנחנו מסתדרים, אבל מה ילד יום. ואז מבקשת האישה, אולי תנסה לשכנע את הרב שהמשיח יקח את הגויים לארץ ישראל, ויעזוב אותנו כאן?...

 

ומכיוון אחר נשאל עפ"י מה שאמרו חז"ל על הפסוק בקהלת: "אלו ימים שאין לי בהם חפץ", אלו הם ימות המשיח שאין בהם זכות או חובה. כלומר שימות המשיח יהיו ימים פחות "שווים" - לא ניתן לצבור בהם זכות או חובה. משמע, לפי חז"ל, שהציפיה בערגה לעתיד מזהיר יותר אין לה לכאורה על מה להתבסס.

 

בפרק הבא, נתחיל לעסוק בשאלת המפתח להבנת כל העניין. והיא, לאיזו מטרה ברא האלוקים את כל הבריאה?

 

 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו