מפתח הקסם | הרב שמואל אביעזר

"הכניסה לבעלי כרטיס חבר בלבד" כך היה כתוב שם. הייתה זו הספרייה הגדולה בעולם, כתבי יד נדירים שאין להם שום העתק בעולם - שם נמצאים, ספרים שאזלו מן השוק זה עידן ועידנים, אפילו במאגרים הממוחשבים לא נמצאים ספרים אלו מחמת נדירותם ויוקרם. והוא עומד שם בחוץ ומייחל בכל ליבו להיכנס, להתבונן, להבין ולצאת.

ידוע ידע כי שם מצוי ספר שבו נמצא התירוץ לקושייתו, זו המטרידה את מנוחתו זה למעלה משבעה לילות וימים.


אבל הדלת נעולה, והשומר אינו יהודי, אינו מבין כי טוב לי תורת פיך. איך משיגים כרטיס כניסה. תהמ??? וכי לחינם טרחתי לבא הנה ממרחקים???


לפתע הבריקה המחשבה. קרן שמש חדרה אל האופק סימן לתקווה התעורר. "תפילה". פרש לו הצעיר לפינה נסתרת ופנה לאלוקיו. "למנצח מזמור..." ריבונו של עולם, מה אני מבקש בסך הכל?? להבין את דברי תורתך, לא שווארמה, לא כסף, רק להבין, להשכיל, ענני ה' ענני. ממחטת נייר ניגבה את הדמעות.


לפני השער הוא שוב עומד ומצפה. הפעם ליבו מחוזק יותר - התפילה מזון הלב. וזה קרה.

אדם נכבד מלווה בשומרי ראש מתקרב אל השער, הוא מבחין ביהודי העומד במבט של ציפייה למשהו. סימן קל נתן לו הזדמנות לבקש, לשאול. הוא לא דיבר רק הפנה את אצבעו אל עבר הדלת, כאומר לשם אני מצפה להגיע והשלט הזה מונע ממני את הדבר. האיש הבין, הוא הניח את ידו על כתיפו של הצעיר ונכנס פנימה. שומר השער קד קלות, "בוקר טוב המנהל".


"ובלב כל חכם לב נתתי חכמה" (שמות לא, ו), "ועשה בצלאל ואהליאב וכל איש חכם לב" (לו, א), "ויעשו כל חכם לב בעושי המלאכה" (לו, ח).

הקושיה זועקת, איך מקבלים את התואר "חכם לב". הרי רק חכם לב מקבל חכמה. כך כתוב בפסוק, אבל חכמת לב מנין? חכמה מאין תימצא? האם האדם יכול לקבוע את דרגת חכמתו?


שלמה המלך נמשך למלך על ישראל, הוא עוד לא היה החכם מכל אדם, הוא לא נולד כזה. יום אחד הלך המלך שלמה לגבעון להקריב קרבן לה', אז נגלה אליו ה' "שאל מה ואתן לך". דהיינו מה שתבקש כעת תקבל. ומה ביקש שלמה? "ונתת לעבדך לב שומע לשפוט את עמך להבין בין טוב לרע". ויאמר לו ה' "יען אשר לא שאלת לך ימים רבים ולא שאלת עושר ולא שאלת וכו' הנה עשיתי כדברך הנה נתתי לך לב חכם ונבון אשר כמוך לא היה לפניך ואחריך לא יקום כמוך" וגם עושר וימים רבים וכבוד ועוד (מלכים א, ג' ד' - יד).


הנה נתגלה הסוד: בקשת החכמה". כדי להיות חכם לב צריך לבקש, להתפלל, להתחנן מקירות הלב: רבש"ע אני רוצה חכמה, תורה, מידות טובות, ולא סתם לבקש אלא להפציר עוד ועוד. כך מבארים חז"ל את תפילתו של יעב"ץ הוא עתניאל בן קנז: "ויקרא יעבץ לאלוקי ישראל אם תתן לי תורה ותלמידים ותעשה שלא אשכח את תלמודי ושיהיו לי חברים תלמידי חכמים בדרגתי, ולשא יפריע לי יצר הרע מללמוד, אז טוב. אבל אם לא - אני הולך לשאוֹל... אין לי סיבה לחיות יותר" (מסכת תמורה טז.)


כשאדם מגדיר לעצמו ואח"כ בתפילתו לקב"ה את החכמה כתכלית כל חייו, שבלעדיה הוא ריק מתוכן ואין לו סיבה לקום בבוקר, אז קורה הדבר הבא: "מיד ויבא אלוקים את אשר שאל". עתניאל בן קנז קיבל מיד את כל בקשותיו. (עפ"י שיחות מוסר, מאמר "בקשת החכמה" )


תפילה ובקשת הלב מפתח של קסם

 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו