ה' אמר לו קלל | הרב שמואל אביעזר

רב העיר מלווה בשמשו צעדו יחדיו משוחחים על בעיות השעה, כל כך היו שקועים בשיחתם עד כי לא הבחינו באדם זר מתקרב לעומתם. לפתע ניגש אל הרב, הטיח את מגבעתו אל הארץ, סטר על לחיו, קילל גידף וברח מהמקום במהירות הבזק. השמש ההמום שניסה להגן על הרב, אך ללא הועיל, ביקש כעת לפתוח במרוצה אחר הפוגע אולם הברנש חמק כלא היה. הרב פנה לשמש בקור רוח ואמר: הראית איזה שליח נאמן הוא?

בודאי, ענה השמש, הרי אין ספק שהפושע נשלח ע"י אחד ממבקשי רעתנו או מהמלון שהוסרה ההשגחה או מחנות הירקות הידועה, סיים.

לא, אמר הרב, לא לכך כוונתי. הוא, שליח מסוג אחר. לא שלהם.

 

השמש עמד נבוך, מנסה להבין לאן חותר הרב. הרב לא הותירו במתח ומיד הוסיף להסביר:

האם אין הוא שליח ה'? האם היה יכול אדם זה לפגוע בי  לולא מה' יצא הדבר?

אם כן הוא שליח ה' לקללנו, ומה לנו כי נלין על מלך מלכי המלכים הקב"ה.


השמש נדהם מהתגובה, ותמה: ילמדני רבי איך מגיעים לדרגות כאלו, הרי לכולם ברור שהכל מאת ה', גם מעשים שאדם עושה לנו לטוב ולמוטב מאת ה', אם כן איך בודדים מגיעים לדרגה כזו של אמונה חושית, תמה.
 

אומר לך את האמת. את הדרגה הזאת רכשתי מדוד המלך ע"ה. מקרה כזה מתואר בספר שמואל באופן מדהים. פרשה זו עומדת תמיד לנגד עיני וממנה אני ניזון. בוא נלמד פרשה זו יחד ותראה שגם אתה מתחבר לדברים הנפלאים הללו ותוך זמן קצר תוכל גם להשתמש בה בכל עת.

הנביא עוסק בתקופה הקשה ביותר בימי מלכותו של דוד ע"ה. בנו אבשלום מרד בו, הוא ליקט סביבו אנשי חיל והמון עם, דוד המלך פוחד להישאר בירושלים ובורח. לא קשה לתאר את ההרגשה של אנשי דוד באותו הזמן. והנה הם מתקרבים לעיר בשם "בחורים", ושם מצפה להם "קבלת פנים" סוערת, אדם ושמו שמעי בן גרא עומד בפתח העיר ומשליך עליהם אבנים וקללות נמרצות, ובצווחות רמות הוא צועק לדוד המלך "צא, צא, איש הדמים והבליעל", וכן הוא ממשיך בעוד מילות גנאי  כהנה וכהנה.

אבישי בן צרויה נוטל רשות מהמלך ומיד רוצה לסלק את המפריע ובכך להציל במעט את כבוד המלך, אולם דוד רוח אחרת הייתה בקרבו וכך אומר להם "ה' אמר לו קלל את דוד, ומי יאמר מדוע עשית כן - הניחו לו ויקלל כי אמר לו ה'"

האם אכן שמעי קביל נבואה מאת ה' לקלל את דוד ולסוקלו באבנים? הרי זה לא ייתכן, ולא שמענו ששמעי בן גרא נביא. אלא כוח אמונתו של דוד היה כ"כ חזק, שהוא לא ראה כאן אדם בכלל, אלא שליח ממרום שבא לייסר אותו.

 

זהו מבט האמת, וזאת למדנו מדוד, סיכם הרב את דברו. ואכן אין זה עניין לצדיקי הדור לבדם, אלא כל אדם ואדם יש לו שייכות לזה. בספר חובות הלבבות מונה את המעלות שאדם רוכש כשהוא מאמין ובוטח בה'.

א' מנוחת הלב מדאגות העולם הזה

ב' שלווה מהתרוצצות

ג' שקט ומנוחה כל ימיו

הרי כל אדם חפץ בדברים הללו, ומדוע אם כן לא תהא לכל אדם הזכות לרומם את השגותיו ולהתרגל במחשבה שאין אדם נוקף אצבעו מלטה אם לא הכריזו עליו מלמעלה. הרי זו איכות חיים של ממש, שום נופש לא ידמה לה, מנוחה מוחלטת, הישענות ברורה על הכל יכול.

זהו הזמן להתחזק דוקא בקניינים אלו, תפיסת המבט הנכון על כל מקרה. השבה אל הלב שאין שום כוח בעולם מלבד ה', ואפי' כשנדמה שיש כאן אדם "שועל" עושה, מזיק, מחרף, הפנמה כי הכל תיאטרון בובות, ולכל דבר יש יד מכוונת מלמעלה.
 

"וכי ידיו של משה עושות מלחמה או נוצחות מלחמה" וכי נחש ממית או נחש מחיה? אלא כל זמן שישראל מסתכלים כלפי מעלה ומשעבדים את ליבם לאביהם שבשמים - מיד הם נוצחים.

כי אין עוד מלבדו

 

    

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו