משל העורב המזמר | אליעזר היון

 

על עץ התאנה ישב עורב כשבפיו נעוץ חריץ גבינה שמן, מדיף ריח למרחוק. ותחת העץ עומד שועל רעב, ובראשו מתרוצצת המחשבה, כיצד אשיג את נתח הגבינה, איך אוכל להורידו ארצה. אז קרא השועל לעורב ואמר לו: עורב עורב, האם ידעת כי אתה כה יפה ונאה, האם ידעת כי מבין כל העופות קולך הוא הערב ביותר? כאשר אתה משורר, אין כל בריה יכולה לעמוד בפני אותו קול נעים, ועדין הבוקע מגרונך.
 
שמע העורב את דברי השבח ולבו התמלא גאווה. קולו נעים וערב, ולחינם לעגו ועלבו בו על קריאותיו הצורמניות. הוא החליט להוכיח לשועל הטוב כי הוא צדק, וכי יכול הוא להוסיף עוד ועוד תשבחות, ומיד פתח את פיו והחל לשיר בקול גדול. לזה בדיוק ציפה השועל. חריץ הגבינה נשר ממקורו של העורב והשועל חטף אותו ונמלט חיש לדרכו.
 
והנמשל
שני לימודים ומוסרי השכל יש ללמוד מסיפר קלאסי זה. ראשית, על האדם להיזהר מהחנפים אליו ללא כל מטרה נראית לעין. עליו לבחון היטיב האם הם מנסים להשיג משהו, שעליו הוא עלול להצטער מאוחר יותר. מוסר השכל נוסף שכדאי ללמוד מהתנהגותו של העורב היא חובת ההכרה של האדם בערך עצמו ובמוגבלויותיו. האדם צריך לדעת מה הם יכולותיו ומה הם חולשותיו. אילו הכיר העורב בכך שקולו רע, צורמני ובלתי נעים לא היה מתפתה לדברי ההבל של השועל ולא היה מאבד את מזונו.
 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו