משל הקוף החמדן והקוף הקנאי | אליעזר היון

שני קופים התייצבו לפני הארי, מלך החיות וביקשו ממנו לתת להם אפשרות חד פעמית לבקש דבר מה. הארי החכם תהה על קנקנם של שני הקופים ועד מהרה הבחין כי האחד מהם הינו חמדן, והשני קנאי. החליט מלך החיות ללמד את שני הקופים לקח. הוא הודיע להם כי הוא נכון למלא את כל מבוקשם, אך תנאי אחד לו. לאחר שאחד מן הקופים יבקש את בקשתו, והיא תמולא, יזכה הקוף השני לקבל כזאת פי שנים. אם יבקש הקוף האחד מאה מנות בננה, יקבל השני מאתיים.

שתקו שני הקופים ולא הוציאו מפיהם מילה. כל קוף חשש שחבירו יזכה פי שנים ממנו. לפתע עלה במוחו של הקנאי רעיון נפלא. בצעד בוטח ניגש הוא למלך, והודיע לו כי הוא מבקש ממנו לנקר לו עין אחת. האריה מיהר לנקר את עינו של הקוף הקנאי, ומיד אחר כך ניקר לחמדן את שני עיניו. כך נענשו שני הקופים חסרי המידות והמוסר.
 
והנמשל
משל מפורסם זה, אינו דורש הסברים רבים. אם חשבו החמדנים, הקנאים, צרי העין, והקמצנים כי התנהגותם תועיל להם הרי שטעות היא בידם. בסופו של דבר, הנהגתם השלילית פוגעת בהם עצמם והם אלו שיסבלו ממנה.
 
משל זה חושף רובד נוסף מטבעו המופלא של האדם. מתברר כי אדם בעל מידות שליליות, מוכן לשלם בגופו ובאיבוד נפשו, ובלבד שלחבירו לא יהיה חלילה מעט יותר ממנו. מדובר באבסורד, שכן אילו היה הקנאי מבקש דבר מה יקר ערך, לא היה נחסר ממנו מאום בכך שלחבירו יש יותר, ומכל מקום הוא לא היה מסוגל לתת למחשבה על בכירותו של השני, להמשיך להתרוצץ במוחו הקודח, והוא העדיף לאבד את עינו. 
 
[על פי משלי שועלים]

 

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו