משל הארז והסנה | הרב עזריאל יונה

הארז אשר בלבנון הביט באחד הימים למרגלותיו, וגילה סנה קטן צומח לאטו. הביט הארז בסנה בבוז ואמר: סנה עלוב! היאך העזת לשכון בקרבתי ואתה חסר כל ערך. מה יש לעשות אתך? האם בעלי הכנף יחסיו בצילך? האם הענפים שלך ראויים כלל למלאכה? קטני עבה ממתנך – ענפי הקטנים עבים יותר מגזעיך הרחבים ביותר.

 

גם האניות הגדולות, הספינות חוצות הימים, מקימות את תרניהם הענקיים מעץ הארז, בטח לא מחלויך וקמשוניך, כלך לך מכאן סנה עלוב ואל תקרב הנה. 

 

הביט הסנה בארז ואמר לו: כל מה שאמרת נכון, אולם דבר אחד עליך לזכור: תוחלת חיים. אותך עץ רז מגדלים אמנם לגבהים מרשימים אך עד מהרה מגיעים בני האדם כורתים אותך, חותכים אותףך ומנסרים אותך לגזרים. אתה נעלם לבלי שוב. חייך תלויים לך ךמנגד ובכל שעה עשויים לבא הציידים ולא להותיר ממך כל זכר.

 

לעומת זאת אני, סנה קטן, אמנם נמוך וחסר ערך, אך בטוח בחיי. איש לא מנסה להתנכל אלי, אני ניזון היטיב מן האדמה ויודע שבאופן כללי אין כל איום על המשך קיומי. מי המסכן איפא מבינינו?

 

והנמשל

אי אפשר להתעלם מהאמירה של הסנה הנוגעת לחיינו היומיומיים: עדיף לחיות בהשקט, בצנעה, בלי פרסום, המולה, וכבוד, אך בביטחה ובנחת. לעשירים הגדולים, לאנשי השררה והשלטון יש כל העת איומים וסכנות. חייהם אולי מרופדים, זוהרים וקורצים, אך השלווה מהם והלאה. האנשים הפשוטים, ההולכים למלאכת יומם וחוזרים לקנם הנח והחמים הם האנשים המאושרים ביותר. 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו