מלך הביצה | הרב עזריאל יונה

שבט הצפרדעים החליט באחד הימים להמליך על עצמו מלך. המצב הקיים בו כל אחד חופשי לעצמו ואין שליט אשר יכוון את דרכו היה להם לזרא והם נמלכו ביניהם וכינסו אסיפה דחופה אודות מינוי המלך המתאים. לאחר מחשבה לא ארוכה הכריז אחד הצפרדעים כי הנה עץ הארץ הצומח בסמוך לביצה הוא המתאים מכל. גבוה הוא, נאה, חסון, ורוב הדר לו. הוא מתאים ביותר לשמש כמלך. שמחו הצפרדעים על עצתו החכמה של חבירם והודיעו לארז כי מיום זה הוא המלך.

 

הצפרדעים מיהרו לפאר את הארז המיוחד וסיפרו לכולם על המלך המפואר אותו מינו. הם היו משתחווים לפניו ושרים לו שירי הלל. אלא שמהר מאד הרגישו הצפרדעים כי דבר מה אינו כשורה. הארז – המלך החדש, לא מחליף אתם מילה. הם משתחווים לו והוא אפילו לא זע. הם מהללים אותו והוא לא מחייך. הם מדברים אתו והוא לא שומע. חלף יום וגם יומיים והמרי פשט בקרב צעירי הצפרדעים והם מאסו בארז מהיות למלך. אסיפה חדשה התכנסה וברוב קולות הוחלט להדיח את הארז. גם בשלב זה לא התערב הארז. לא הצטער וגם לא מחה.

 

כעת הגיעה העת לבחור מלך חדש. לאחר דין ודברים הגיעו הצפרדעים למסקנא כי עליהם להביא מלך מן החוץ. הם ניגשו לנחש והציעו לו להתגורר בינותם ולשמש כמלכם. הנחש הסכים בשמחה, והגיע חיש מהר אל הביצה. הפעם היה המלך דומיננטי ומעורב. הנחש היה מהלך בין הצפרדעים מדבר וגם לוחש. אלא שבאחד הימים היה הנחש רעב ובאין מזון החל לטבוח בצפרדעים. הם ניסו להימלט מן המלך שהפך באחת לאוייב אך הוא הכה בהם וצבר אותם לערימות. מעט הצפרדעים שנמלטו היגרו לאזור אחר, ולעצמם נשבעו כי לעולם לא ימנו לעצמם מלך.

 

והנמשל

לבני אדם יש נטייה לבקש לעצמם סמכות. כזו שתשלוט בחייהם והם יפתחו בה תלות. זו תופעה פסיכולוגית מוכרת וקיימת בכל החברות. ההישענות הזו גורמת לבני האדם לברוח מאחריות, ולהימלט מחובתם. מלבד זאת ההיסטוריה מלאה בעמים שביצעו מהפכות רק כדי לגלות  שה'שליט' אותו הקימו האנשים לעצמם הפך להם לרועץ. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו