משל הפרה השמינה והשור הסובל | הרב עזריאל יונה

פרה בריאה ושמינה הילכה לה לאיטה על פני השדה והנה היא רואה את חבירו השור מושך במחרישה כאשר מעל גבו ניצב האיכר ומצליף בגבו של השור. הביטה הפרה בשור שאגלי זיעה ניגרו על ערפו ולעגה לו: ראה אותך שור אומלל, נתון רוב שעות היום בסד, ונאלץ לגרור את המחרישה הכבידה. לא זו בלבד, אלא שאתה אף מוכה בחבלים ואינך מתוגמל כראוי. ראה אותי, כציפור דרור מסתובבת בשדה, מקבלת מן אדונ מזון משובח ואיני עובדת לעולם.

הביט בה השור בעיניים עצובות ואמר לה: אוי פרה מסכנה, אינך מבינה את רוע גורלך. אני אמנם עובד קשה, סובל, ואף סופג מכות כואבות. אולם אני בטוח בחיי, ויודע כי אראת את יום המחר. את מפוטמת במזון ומשוחררת מכל עבודה מאחר שבאחד הימים יופיע הטבח וישחוט אותך כדי לאכול מבשרך השמן.

 

צחקה הפרה לטפשותו של השור והמשיכה לאכול ברעבתנות. לא ארכו הימים ונבואתו של השור התגשמה במלואה. הפרה נלקחה לשחיטה, ואילו השור המשיך לעבוד קשה, ולהיאנק תחת עול אדונו. אולם להבדיל מהפרה, הוא המשיך לחיות.

 

והנמשל

האנשים העצלים, אלו שקיבלו חיים מרופדים ונוחים, טועים לחשוב כי לא יבא יום בהם יצטרכו לשלם על כל המנעמים בהם הוקפו. המשפט המוכר 'אין ארוחות חינם' מבוטא יפה במשל זה. כדי לצלוח את העולם הזה ולהפיק ממנו את המיטב יש לעבוד קשה, ולא לסמוך על מתנות והפתעות שמובילות את מקבליהם על פי רוב לעברי פי פחת. 

חברותא

פרשת השבוע: יתרו

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו