משל הארז הקנה והסערה הקשה | הרב עזריאל יונה

עץ ארז שכן במרחק נגיעה מנהר גדול. באחד החורפים הקשים עלה הנהר על גדותיו, והגלים בשילוב הסערה הכבדה עקרו את הארז הגדול ממקומו והפילוהו מלא קומתו.

 

נסחף הארז בזרם העז וליבו היה כבד עליו. כיצד נעקרתי מביתי והוגליתי לארץ גזירה. לפתע ראה הארז קני סוף הצומחים גם כן על גדות הנהר והנה הם ניצבים במקומם מחוברים היטב לאדמה. תמה הארז: כיצד ייתכן? אתם קנים חלשים חסרי עמוד שדרה ושורשים עמוקים מצליחים לעמוד איתן כנגד פגעי הסערה ואילו אני ארז שבלבנון, חסון ומלא און נעקרתי וגורשתי מנחלתי?

 

ענו לו הקנים: יש בינינו הבדל בסיסי: כיצד יש להתייחס אל הסערה. כאשר אנו מרגישים ברוחות הקשות או בגלים הזועפים אנו מרכינים את ראשנו, ואיננו נשארים לעמוד זקוף ולהתריס ככנגד הסערה. להיפך אנו נותנים לזרם לכופף אותנו ולאחר מכן חוזרים לשגרה. אתה לעומת זאת נותר לעמוד זקוף ואיתן, לא שוחה עם הזרם, וממילא כאשר הרוחות גוברות עליך אתה נעקר באחת ולא נותר ממך מאום.

 

והנמשל

משל מפורסם זה נאמר על ידי בעל 'משלי שועלים' כדי ללמד את אותם אנשי שחץ וגאווה ההולכים נטויי גאון ואינם מבינים שאין הם מרוויחים כלום ביהירותם. להבדיל מהענווים המבינים כי לפעמים צריך לכופף את הראש הם עומדים כחומה בצורה לפני כולם וכשהם נופלים לא נותר מהם דבר. 

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו