משל הארוחה של זאב וחסידה | הרב עזריאל יונה

המשל הבא שייך לקטגוריית 'משלי שועלים' מהם הבאנו לא מעט במדור זה, אך זהו אחד היפים והקלאסיים השייכים לתחום.

באחד הימים הזמין השועל את חברתו החסידה לארוחה בביתו. שמחה החסידה ונענתה להזמנה הנעימה.

הגיעה החסידה לביתו של השועל, וזה הכין לה דייסה טעימה, תאווה לעיניים, צחה וצלולה מדיפה ריחות למרחוק.

אלא שהדייסה הייתה מונחת על צלחת שטוחה, והחסידה בעלת המקור הארוך לא הצליחה לשלות מהתפזורת הנמוכה ולא גרגר אחד.

ניסתה וניסתה ושוב ניסתה עד שהתייאשה.

השועל בסבר פנים תמימות שאל: מדוע לא תאכלי מהדייסה הטעימה? אני לא רעבה השיבה החסידה, והשועל משך בכתפיו וחיסל לבד את האוכל.

למחרת הזמינה החסידה את השועל לביקור גומלין והבטיחה בשר משובח וטעים.

הגיע השועל התיישב על השולחן והמתין למזון. אז הביאה החסידה את האוכל בתוך כד עמוק שפתחו צר.

ניסה השועל לתחוב את אפו אך לא הצליח.

מדוע אתה לא אוכל את הבשר הטעים? שאלה החסידה, אני לא רעב השיב השועל המסכן. החסידה נפנפה בנוצותיה בהשלמה, הכניסה את מקורה הארוך והצר אל פתח הכד ואכלה לתיאבון.

משל נפלא זה, נשמע אולי פשוט וחסר מסר, אולם טמון בו רעיון עמוק.

כאשר אדם רוצה לסייע לזולתו, מנסה לעזור לו בדרך כל שהיא, הוא עושה זאת פעמים רבות מתוך מחשבה על צרכיו שלו.

לצורך העניין, אדם שמרגיש שהדבר החשוב לו ביותר הוא שמחה ומאור פנים, ינסה לעזור לאדם השרוי במצוקה בחיוך ובניסיונות שכנוע שהחיים יפים.

אלא שזה לא עוזר לו: הוא זקוק לכסף, הוא נתון בחובות. הוא חייב עזרה פיננסית.

אילו היה חושב המסייע קצת יותר על מקומו של הנעזר היה מתנהג אחרת. הוא חשב על המקור שלו, על הצלחת שלו, ומשם בלבד הגיעה העזרה שלא ממש עזרה.

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו