משל העני הנוצה ותרי"ג המצוות | הרב עזריאל יונה

התורה ותרי"ג מצוותיה עשויים להיתפס כמטלה קשה ומכבידה, ועלולה חלילה להקשות על הרחוקים ממנה לשוב אליה ולקבלה עליהם כעול.

מביא על כך הרב אהרן זכאי משל.

עני אחד שלא מצא מקום לינה ונשאר לישון בבית הכנסת.

השתטח לו העני על ספסל של עץ וחיפש דבר מה להניח מתחת לראשו והנה ראה נוצה אחת מתחת לספסל.

נטלה והניחה למראשותיו. אלא שהנוצה שהייתה דוקרנית לא נתנה לו מנוחה והתחיל מתהפך מצד לצד באי נוחות.

כל הלילה נדדה שנתו ורק לקראת הבקר הצליח להירדם. אך שנתו לא ארכה זמן כי מתפללי בית הכנסת שהשכימו קום העירוהו משנתו.

נתיישב הלה כשהוא סר העף והתחיל לרטון בכעס, מסכנים כל העשירים.

למזלו נכנס עשיר אחד לבית הכנסת ושאלו מדוע הוא אמר שמסכנים כל העשירים?

ענה העני בביטחון, בוודאי שכך ומה אני שהנחתי תחת ראשי רק נוצה אחת לא הצלחתי להירדם כל הלילה, אתה שיש לך כרית מלאה נוצות בוודאי שאינך מצליח להירדם בלילה?

צחק העשיר ואמר לו: טיפש שכמותך, עם נוצה אחת בוודאי שאי אפשר לישון, אך כאשר מתחברות כל הנוצות יחד שוב אין הן דוקרות, אלא אדרבה הן רכות ונוחות.

מכאן תשובה לאותם מאחינו התועים שטוענים על שומרי המצוות שאין הם מבינים כיצד הם מסתדרים עם תרי"ג מצוות, והלא הם אפילו עם מצוה אחת אינם מסתדרים, ואיך יתכן לקיים כל כך הרבה מצוות?

אמנם התשובה לטענתם היא אותה תשובה שנתן העשיר לעני.

דווקא בשל כך שאינם מקיימים רק חלק זעיר מהמצוות לכן מרגישים הם שלא בנוח, אך אם רק יקבלו עליהם עול מצוות ינעם להם מאד, כי התורה היא דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום, וקיום מצוותיה הופכים את החיים לנוחים יותר וטובים יותר.  

וכבר ידוע כי אחד מגדולי ראשי הישיבות בארה"ב הרב אהרן קוטלר זצ"ל אמר לעשיר ששאל אותו: מה ההבדל בינינו, הלא כאשר אני תורם לישיבה אני זוכה מכח הסכם יששכר וזבולון לאותו חלק שיש ללומדי התורה.

ענהו הרב, נכון בעולם הבא אין הבדל, אבל בעולם הזה יש הבדל גדול, שכן לומדי התורה בעולם הזה זוכים לאור עילאי. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו