זוג או פרד: מתחילים | הרב אברהם יעקב זובין

 

איך עושים את זה?
תכנון תגובה
יש פתגם שאומר "להיות מוגנים זה להיות מוכנים".
 
כאשר אדם מוכן לתקרית מסוימת – תהיה תגובתו מוצלחת, זו הסיבה להשקעה הגדולה בלימוד דיני התורה גם בחלקים שאינם שכיחים, כדי לדעת את ההלכה לכשיגיע ספק לפנינו, שהרי פעמים רבות כאשר בא ספק לידינו אין את הזמן לפתוח ספר.
 
אם כן, כאשר מחשבים אנו ומשקיעים זמן חשיבה באפשרויות העלולות לקרות לנו בחיי הנישואין, הרי נהיה מוכנים עם התגובה הנכונה, ולא תצא מתחת ידינו תקלה של תגובה אשר אינה מועילה לדרכנו, דרך האחדות.
 
כידוע, תגובה ספונטנית בזמנים לחוצים יכולה להכשיל בקלות את המגיב, ואנו כבר הבנו שכל מעשה חייב להיות אך ורק בדרך אל האחדות.
 
לדוגמא, כאשר בן הזוג מפתיע אותנו בהוצאה כספית מיותרת, חשובה מאוד התגובה הראשונית שלנו למעשה זה.
 
א. כדי שחלילה לא תהיה ירידה ברמת הקשר בינינו, גם לא לזמן קצר.
 
ב. כדי להשפיע באמת, ולגרום חשיבה איכותית ומתוכננת לפני ההוצאה הכספית הבאה.
במקרה זה התגובה יכולה גם לגרום תוצאה הפוכה, שהרי מטרת התגובה היא לגרום לְמחשבה ותכנון נכון בעניין הכלכלי, ועל ידי תגובה לא נכונה יתכן שייווצר מצב שבן הזוג יוציא עצמו לגמרי מקניות וסידורים, ואז כל הנטל ייפול עלינו, כולל ערנות לחפצים החסרים בבית, קניות של ביגוד, תשלומים ועוד, אשר מתבצעים ביתר קלות כאשר הנטל מתחלק לשניים.
 
ג. אסור לשכוח, שיתכן שבן הזוג המתלונן ייפול בעצמו בטעות של הוצאה לא נכונה, ואז הוא יצטרך לתת את הדין על טעותו [אולי זה הכוונה "טעות לעולם חוזרת" – אליך]. עד כאן הדוגמא. אבל באמת בכל תחומי החיים חשובה מאוד מאוד תגובה נכונה לכל דבר. הכנה מראש של סיטואציות שונות, הן ערובה טובה לתגובה המובילה לאחדות והבנה הדדית במקום אל ההיפך חלילה.
 
עיתוי התגובה
אסור לשכוח שלא תמיד התגובה היא במקום. חז"ל למדונו שאין מנחמין לאדם בשעת כעסו. מדוע?
 
הרי הרגעה ונחמה הם דבר חיובי! אלא, גם דבר חיובי צריך להיות במקום ובזמן הנכונים, לכן, לפעמים עלינו להבליג ולשמור את התגובה המוכנה לסיטואציה זו לזמן הנכון, אז היא תתקבל לפי התוכנית ותוביל לאחדות והבנה.
 
מניעה
מאידך, ברור מאליו שהדרך המוצלחת ביותר לגרום לאחדות היא למנוע את המפריעים שלה. הרבה דיבור בין בני הזוג, הרבה שיחות והרבה תשומת לב להכרת האישיות ימנעו אי הבנות וימנעו חוסר אמינות ותמיהות רבות על פעולות, דיבורים ותגובות של בן הזוג.
 
בכדי ליישם את הדברים שהובאו עד כה – חשיבה איכותית והתייחסות נכונה – נביא בפרק הבא את המתווה הרצוי בראשית הנישואין במגמה לכוון לדרך זו.
 
 
נכתב על ידי הרב אברהם יעקב זובין
'בית בישראל '
הדרכת נישואין ~ ייעוץ ~ גישור
כרמיאל ת.ד. 9850
טל' 050-4109130
 

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו