מה ההבדל בין קרבנות הנשיאים | הרב עזריאל יונה

בחנוכה נוהגים לקרא את פרשת קרבנות הנשיאים – בכל יום פרשת קרבנו של נשיא אחד במשכן, מתוך 12 נשיאי ישראל.

 

האם היה הפרש בין הקרבנות? התשובה כידוע שלילית. לא היה כל שינוי בין קרבן לקרבן. מדוע בכל זאת פירטה התורה את הקרבנות בנפרד?

 

אומרים רבותינו:

"רבנן אמרין: אף אל פי שקרבן שווה הקריבו כולם, על דברים גדולים הקריבו, וכל אחד ואחד הקריב לפי דעתו. התחיל נחשון והקריב על סדר המלוכה, כמו שהמליכו אביו על אחיו... בא נשיא יששכר והקריב על שם התורה, לפי שהם אהבו את התורה יותר מכל השבטים".

 

כלומר, אומר הרב גולדוויכט בספרו אסופת מערכות, שעל אף שבצורתם החיצונית היו הקרבנות שווים לגמרי, אבל מבחינת הצביון הרוחני הפנימי, והתיקונים הרוחניים שפעל כל נשיא, היו קרבנותיהם חלוקים בתכלית.

 

משל למה הדבר דומה?

אנו מתפללים בכל יום את תפילת המנחה, וגם האר"י הקדוש התפלל תפילה זו.

 

מבחינה חיצונית, אין בין תפילתינו לתפילתו ולא כלום, שהרי גם הוא כמונו מתפלל את אותו נוסח שתיקנו לו אנשי כנסת הגדול. לא מחסיר אות אחת ולא מוסיף אות אחת.

 

ואף על פי כן, מה רחוקה תפילתו מתפילתינו.

 

גם האר"י הקדוש ורבו רבי משה קורדובירו התפללו שניהם מתוך אותו סידור, ובכל זאת אין ספק שיש הבדל בין תפילותיהם. כך גם בקרבנות הנשיאים. כולם הקריבו את אותו האיל ואת אותו הפר, ומכל מקום היו קרבנותיהם חלוקים לגמרי בצביונם הפנימי.

 

זו הסיבה שראתה התורה לפרט את סדר הקרבתו של כל אחד, וגם אנו קוראים בימי החנוכה בכל יום, את קרבנו של נשיא אחר, שכן שינוי הכוונה מחלק בין הקרבנות יותר מאשר שינוי המעשה.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו