נס חנוכה המופלא | הרב עזריאל יונה

אחת השאלות המפורסמות ביותר בהלכות החנוכה היא זו של ה'בית יוסף' המעיר כי נס החנוכה ראוי היה להיות נחוג שבעה ימים, ולא שמונה, שהרי עם מציאת פח השמן התברר כי היה בו כדי להדליק יום אחד, ונעשה נס ודלק השמן שבעה ימים נוספים, מדוע אם כן חוגגים גם את היום הראשון?

 

מאות תשובות, בלי גוזמא, נאמרו על שאלה זו כאשר המפורסמות שבהם הם כי השמן חולק לשמונה שמיניות הכד, ובכל יום שפכו לבזיך שמינית שהספיקה בדרך נס ליום שלם, ונמצא כי גם ביום הראשון היה נס. תשובה נוספת מציינת כי עצם מציאת פח השמן גם היא נס, ועל כן חוגגים את היום הראשון, ויש שמזכירים כי מלבד נס השמן גם נצחו המכבים את היוונים וכמו שנאמר רבים ביד מעטים, גבורים ביד חלשים, כך שהיום הראשון נחגג על נס נצחון המלחמה.

 

לסבא מקלם יש תשובה נוספת מופלאה בפשטותה.

במסכת ברכות נאמר: רבי יוחנן אומר, כל המברך על החודש בזמנו, כאילו הוא מקבל פני שכינה. ומסביר רבנו יונה: מפני שהקב"ה אף על פי שאינו נראה לעין, נראה הוא על ידי גבורותיו ונפלאותיו.

 

דבר שאדם מורגל בו אינו מביא אותו לידי התפעלות. אדם רואה את השמש כל יום ואינו שם לב כי מדובר בלא פחות מנס. בחלק אחד של כדור הארץ היא מאירה ואילו בחלק השני כעת חושך. האם דבר של מה בכך הוא?

 

כך גם בעניינינו אומר הסבא מקלם. למעשה אין כל חידוש בכך שהשמן דלק שמונה ימים. שהרי מי שאמר לשמן שילק כדרכו הוא גם זה שאומר לו שידלק שלא כדרכו. הכל בסופו של דבר יצירה של האלוקים אלא שאנחנו לא מבחינים בנס מחמת ההרגל שלנו.

 

מתי אנשים מתחילים להתפעל? כאשר הם רואים דבר חדש. שמן שדולק שמונה ימים למרות שהוא היה אמור לדלוק יום אחד בלבד. אז מבין האדם את מה שאמרו חז"ל: מי שאמר לשמן שידלק, יאמר לחומץ שידלק.

 

נמצא אם כן לאור הבנה חדשה זו, כי גם השמן ביום הראשון היה נס. שהרי הכל נס. הקב"ה הוא זה שעושה ניסים בכל יום, בכל שעה, ערב ובוקר וצהריים כמו שנאמר בתפילה. אלא שהנס הזה התגלה בזכות שאר הימים, ולכן הכניסו אותו במנין הימים המצטרפים כולם לנס אחד גדול.

 

[על פי 'לקח טוב']

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו