חנוכה כל יום | אליעזר היון

 כל יום חנוכה

כאשר הצליחו החשמונאים הגיבורים והצדיקים להביס את האימפריה היוונית, לשחרר את ירושלים, ולטהר את בית המקדש, לא היה קץ לשמחתם. הם הודו לה' ברינה ובהלל.
 
כעת נפנו לחפש שמן טהור. הסיכוי לכך היה נמוך. חשבו החשמונאים: חיכינו עשרות שנים, נחכה עוד שמונה ימים.
 
ואז נמצא פח השמן הטהור. מחד שמחו החשמונאים שמחה גדולה, אולם מאידך ודאי התמרמרו בסתר ליבם: אם כבר נס מדוע לא מושלם, מדוע לא נמצא שמן לשמונה ימים?
 
וכשהשמן דלק והספיק בדרך נס לשמונה ימים, גדלה השמחה שבעתיים, והודו על הנס וקבעו ימים טובים להלל ולהודיה על החסד המופלא.
 
כעת נעבור אלינו, בני המאה עשרים ואחת. יתבונן נא כל אחד ויבחן בעצמו, האם לא ארע בו עצמו, בכל פעם מחדש, נס חנוכה ממש?
 
איננו עשירים גדולים. איש [כמעט] לא נולד כשמשכורתו כבר מוכנה לו. בזעת אפך תאכל לחם, ובדי עמל אנחנו משיגים 'שמן ליום אחד'. וכשאנו מסתכלים אחורה אנו עומדים ותוהים: כיצד עברנו דרך כה ארוכה, כיצד בכל פעם הספיק השמן לעוד יום, לעוד שבוע ולעוד חודש. אנו מביטים לאחור ומגלים שהצלחנו, להתארס, להינשא, להתפרנס, להוליד ילדים, לחתן אותם, לזכות לנכדים וכן הלאה, כיצד כל זה קורה? האם זה לא נס?
 
חכמי המוסר מסבירים כי זו הסיבה שאת תפילת על הניסים שעיקרה הודאה על נס המלחמה אנחנו אומרים דווקא בתפילת 'מודים' שבשמונה עשרה. בתפילה זו אנו מודים על 'ניסיך שבכל יום עמנו ועל נפלאותיך שבכל עת ערב ובוקר וצהריים'. בכל יום מתרחש עם כל אחד מאתנו 'נס', וגם אם נראה הדבר טבעי צריך לזכור כי אין זה כך. גם הניצחון על היוונים עשוי היה להיתפס כארוע טבעי. יש שיתלו את הניצחון ביכולותיו האסטרטגיות המעולות של יהודה המכבי, ויש שימצאו את סיבת הכישלון בחולשתו של הצבא היווני. אולם לאמיתו של דבר מדובר בנס גמור בדיוק כמו אותם נסים 'טבעיים' שבכל עת ערב ובוקר וצהריים.
 
[על פי דברי הרב אזרחי, ומעיין המועד].
 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו