...לפני הפרק הראשון | אליעזר היון

נהגו בתפוצות ישראל לקרות את מסכת אבות, [המסכת התשיעית שבסדר נזיקין שהוא הסדר הרביעי שבששה סדרי הש"ס] בתקופה שבין פסח לשבועות, ויש שנהגו לקרותה במשך כל חודשי הקיץ.

 

מנהג קדום זה התחיל כבר מתקופת הגאונים [סוף המאה ה 6 - תחילת המאה ה 11].

 

 

טעמים שונים נאמרו ביסוד המנהג לקוראה דווקא בתקופה זו, ביניהם:

 

א) מותם של עשרים וארבעה אלף תלמידי רבי עקיבא מעורר את האדם ויוצר אצלו מוכנות להקשיב אל דברי מוסר וחכמה,

 

ב) ההכנה לקראת מתן תורה החל בחג השבועות

 

ג) האפיון האקולוגי של תקופה זו המתבטא בלבלוב ופריחה של הטבע כולו ומטבעו של אדם להימשך אחרי מראה קסום זה ולהיגרר בלבו אחר התאווה החומרית, באה קריאתה של מסכת אבות הגדושה בדברי חכמה ומוסר והנהגות אנושיות ומזכירה לו לאדם כי מורכב הוא גם מרוח ונפש.

 

במסגרת זו נעסוק אחת לשבוע בעז"ה, בפרק הנלמד באותו שבוע תוך התמקדות במשנה ובהשלכותיה לימינו אנו.

 

Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו