בין אברהם אבינו לבלעם הרשע | הרב עזריאל יונה

אבות ה, יט

כל מי שיש בידו שלושה דברים הללו, מתלמידיו של אברהם אבינו
ושלושה דברים אחרים, מתלמידיו של בלעם הרשע.
עין טובה, ורוח נמוכה, ונפש שפלה, מתלמידיו של אברהם אבינו.
עין רעה, ורוח גבוהה, ונפש רחבה, מתלמידיו של בלעם הרשע.

 

היכן אנו פוגשים את נפשו הרחבה של בלעם?

נאמר בפרשת בלק: אם יתן לי בלק מלא ביתו כסף וזהב לא אוכל לעבור את פי ה'",  ומוסיף רש"י: "למדנו שנפשו רחבה ומחמד ממון אחרים... ואני וודאי נוצח [את ישראל בקללתי]". כלומר בלעם הזכיר סכומי כסף גדולים, על סמך בטחונו העצום כי הוא וודאי 'מנצח את ישראל' על ידי קללתו.

 

לעומתו אברהם אבינו היה בעל נפש שפילה ורוח נמוכה, וכמו שמצינו שלא ביקש ממלך סדום מאום והשיב לו את כל הרכוש שהשיג במלחמת ארבעת המלכים.

 

מה ההבדל בין אברהם אבינו לבלעם הרשע? מסביר הרב מאיר חדש זצ"ל כי הכרת האדם שהוא עפר מהאדמה, וענייני החומר מושכים אותו – היא שעומדת ביסוד השינוי.

 

אדם שרוחו גבוהה ונפשו רחבה, ואינו נמצא בהכרה זו תולה הכל בכוחו ובעוצם ידו, וממילא הוא דורש לעצמו עוד ועוד, לכן בלעם דורש לעצמו עוד ועוד מאחר שהוא סבור שהוא זה שמנצח את ישראל בכוחו ובעוצם ידו וכפי שכתב רש"י "ואני וודאי נוצח [את ישראל בקללתי]".

 

עפר מן האדמה

אברהם אבינו לעומת זאת לא ראה בנצחון על המלכים הישג אישי שלו כלל, וממילא שאין הוא ראוי לכל תמורה על כך.

 

לכאורה יכל אברהם לומר לעצמו כי הקב"ה זימן לו מעשה שנהוג לשלם עבורו. סוף כל סוף הוא הציל את מלך סדום והשיב לו את רכושו. אולם אברהם סובר שעלולה להיווצר אי הבנה. יהיה מי שיחשוב שהיתה פה פעולה של אברהם, מלך סדום נצרך לאברהם, והוא שילם לו עבור פעולתו, ותחסר ההכרה שאברהם מקבל הכל מידי הקב"ה.

 

כדי להשיג אם כן את מידת הענווה צריך לשנות את התפיסה, את הגישה לכל מה שקורה לאדם בעולם הזה. בשעה שאדם מגיע להבנה כי הוא רק עפר מן האדמה ואין בכוחו למעשה לפעול מאומה, הוא גם לא דורש לעצמו מעבר למה שמגיע לו.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו