יעוץ לקונה נגד המוכר | מערכת האתר

קונה נמצא בחנות ספרים והחליט לקנות ספר מסוים במחיר שאמר לו המוכר.

אדם אחר שנמצא בחנות כרגע מעוניין לייעץ לו (מבלי שהתבקש) שהוא יכול להשיג את אותו הספר בחנות אחרת במחיר זול יותר.

האם מותר לו?

ושאלה דומה, אדם בא לקנות דולרים מסוחר מסוים. לפניו בתור עומד אדם שבכוונתו למכור דולרים לאותו סוחר. האם מותר לו להציע למי שעומד לפניו שימכור לו את הדולרים, ובכך יחסכו שניהם את עמלת הפריטה?

בכדי להרחיב את הדיון בשאלה, נביא מספר מקורות מארון הספרים, העוסקים בשאלות דומות.

אתם מוזמנים להתייחס בתגובותיכם הן לשאלה והן למקורות.

1. מסכת בבא בתרא, דף כא:
אם הדגים נתנו עיניהם בפתיונו של ראובן, אסור למישהו אחר לשים את חכתו בדרך מרוצת הדגים. כותב שם רש"י שמי שישים חכתו נחשב "מזיק" לראובן, כי הדגים נחשבים כאילו כבר באו לרשותו.

2. דעת הראשונים (תוספות רי"ד, מסכת כתובות פו):
מותר לאדם להציל את עצמו מהפסד גם אם בגלל זה ייגרם לחבירו נזק. באותה מידה חייב אדם לעזור למישהו אחר להנצל מהפסד, אם אי אפשר להצילו באופן אחר.

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו