נברשת חדשה.. | מערכת האתר

שאלה חדשה לדיון:

לפני עשרים שנה, תרם אדם לבית הכנסת נברשת גדולה לזכר יקיריו שהלכו לעולמם. הנברשת היתה תלויה במרכז בית הכנסת כל הזמן.

כעת בא אדם אחר, ומעוניין לתרום נברשת חדשה, מדהימה ביופיה, ולתלות אותה במרכז בית הכנסת במקום הנברשת הישנה.

הגבאים מעוניינים להחליף את הנברשת, בכדי לייפות את בית הכנסת, ואולם התורם הראשון מתנגד להחלפה.

האם מותר להם להחליף את המנורה? האם יש הבדל אם הם יתלו אותה במקום אחר, או שיעבירו אותה לבית כנסת אחר? ומה אם הם מעוניינים למוכרה ולהשתמש בכסף לצרכי בית הכנסת?

מקורות:

1) הגמרא במסכת ערכין דף ו:
ישראל שהתנדב מנורה או נר לבית הכנסת אם עדיין לא נשכח שמו של התורם - אסור לשנותה לדבר הרשות אבל לדבר מצוה מותר לשנותה.

2) דעת הרמ"א (יורה דעה סימן רנ"ט סעיף ב)
אם התנה התורם בפירוש שלא ישנו את מה שהקדיש או את מקומו, אסור לשנות. כי על דעת כן תרם, והסכימו הגבאים כשקיבלו את התרומה.

 

Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו