נחש שנשך | מערכת האתר

שאלה לדיון (משפטי התורה, בבא קמא לז):

מנחם מגדל בביתו כתחביב נחשים שונים. באחד הימים ברח מביתו אחד הנחשים. הנחש הבורח אינו מזיק מעצמו אלא רק כשהוא מרגיש מאויים או מרגיזים אותו.

הנחש שברח התמקם בחדר המדרגות של הבניין המשותף, באחת הפינות.

שכן שעבר בבניין וראה את הנחש, סבר בטעות שנחש זה אינו מזיק, והרגיזו ע"י תחיבת מקל לתוך פיו.

כתוצאה מכך הנחש הכיש את השכן, שנזקק לטיפול רפואי.

כעת תובע השכן ממנחם את עלות הטיפול הרפואי וכן פיצויים על הסבל שנגרם לו.

מה הייתם פוסקים?

מקורות:
א] מסכת בבא קמא, דף כד:
אמר רבא אם תמצי לומר (אפילו אם תאמר) המשסה כלבו של חבירו בחבירו (לוי המשסה כלבו של ראובן בשמעון) חייב (בעל הכלב), שיסהו הוא בעצמו - פטור. מאי טעמא? - כל המשַנה (כל אדם ששינה מהנורמה) ובא אחר ושינה בו (בא מישהו והתנהג בצורה חריגה) פטור.
כלומר, בעל הכלב חייב לשלם את נזקי הכלב שלו, מאחר והוא יודע שאם משסים את כלבו הוא מזיק, לכן היה עליו לשומרו. לעומת זאת המשסה הרי הוא מזיק ב"גרמא", ופטור בדיני אדם וחייב בדיני שמים.
אבל כל זה רק כשהכלב נשך אדם אחר. אולם כשהכלב נשך את המשסה - בעל הכלב פטור לגמרי, כי המשסה הזיק במעשהו לעצמו, אל לו להאשים את בעל הכלב.

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו