פיקוח נפש עתידי | מאמר אורח

שאלה הלכתית מעניינת:

כלבני יחידת הכלבים בצה"ל מסייעת להצלת חיים. מיותר להסביר, הם מגלים מוקשים, תופסים מחבלים ועוד.

באחת ההיתקלויות ירו מחבלים באחד הכלבים ופצעוהו. החיילים מסתפקים האם יהיה מותר להזמין בשבת וטרינר שירפא את הכלב בחילול שבת. מצד אחד ברור שכלב כזה מיומן בהצלת חיים ומדובר בפיקוח נפש של בני אדם הדוחה שבת. מאידך, ברגע זה אין פיקוח נפש ידוע שבכלב יכול לסייע בה.

 

מקרה דומה אירע ביישוב מסויים שיש בו אמבולנס יחיד, ובאמצע השבת התגלתה בו תקלה כזו שמצריכה תיקון. נהג האמבולנס הסתפק האן מותר לו לחלל בשבת לצורך פיקוח נפש שעלול לקרות במהלך השבת.

 

ניתן לנסח את השאלה, האם כשנאמר בהלכה "פיקוח נפש דוחה שבת", הכוונה רק לפיקוח נפש שידוע כרגע, או גם לפיקוח נפש כזה שיש הסתברות שיקרה.

 

מקורות:

א. הגמרא במסכת עירובין דף מה, שהיוצאים למלחמה יכולים לחזור עם כלי הנשק שלהם בכדי שהאוייבים לא יתפסו את כלי הנשק. בפשטות רואים שמותר לחלל שבת כדי למנוע פיקוח נפש "הסתברותי".

 

ב. בספר תשובות הנודע ביהודה (יו"ד ר"י) דן במקרה שיהודי מת ממחלה מסויימת, ורוצים הרופאים לנתח אותו כדי ללמוד יותר על המחלה ובכך להציל חולים אחרים בעתיד. ופוסק, שבודאי שאם יש חולה שידוע שהוא חולה באותה מחלה יהיה מותר לנתח. אך אם ספק נפשות ורק רוצים להתלמד יהיה אסור.

 

ג. בספר ציץ אליעזר נפסק שאסור לאמבולנס לחזור בשבת, אלא אם כן ידוע שבדרך כלל ישנן קריאות רבות.

 

מה דעתכם? כתבו בתגובות

 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו