דמי תיווך על דירה אחרת | מערכת האתר

משה, מתווך נדל"ן מפורסם, הציע לגדי לרכוש דירת שלושה חדרים. 

כאשר גדי פגש את בעל הדירה, נועם, הציע נועם לגדי לרכוש ממנו דירת ארבעה חדרים אחרת שבבעלותו. 

בסופו של דבר גדי רכש את הדירה המרווחת יותר, עם ארבעה חדרים. 

 

כעת, באים השלושה לדין תורה, בו משה תובע את דמי התיווך. שהרי הוא הכיר בין גדי לנועם, ובלעדיו לא יצאה לפועל המכירה. מאידך טוען גדי, שהוא לא רכש את הדירה אותה הציע משה. 

מנגד, משה טוען שאמנם הוא לא ידע שגדי מעוניין בדירה של ארבעה חדרים, וגם לא ידע שלנועם יש דירה כזו, אך הוא תיווך קניה של דירה ביניהם.

כעת נועם מתערב ושואל את משה, לדבריך שמגיעים לך דמי התיווך, האם אתה תובע לפי הדירה שהצעת בתחילה או לפי הדירה שנמכרה בסופו של דבר?

 

מה דעתכם? איך הייתם מכריעים בדין התורה?

 

מקור השאלה: קול התורה באלעד, גליון 504.

מקורות:

יש לדון בשורש התשלום של דמי התיווך. האם התשלום עבור המידע או עבור העבודה שביצע, ואולי משלמים על ההנאה שגרם. 
בנוסף, ראוי לשאול האם בדעתו של המתווך היה גם דירות נוספות של אותו מוכר, כגון אם הוא קבלן שמעוניין למכור מספר דירות. 
כמו"כ מה יהיה הדין אם הציע לו דירה לשם שכירות, ובסוף קנה אותה.

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו