מאה ברכות – שמירה נפלאה והצלה רבה | לוי מגדיאל


מאה ברכות – שמירה נפלאה והצלה רבה

המדרש מספר כי בימיו של דוד מלכנו ע"ה פרצה מגיפה קשה בעם ישראל, ר"ל, והיו מתים בכל יום מאה בחורים מישראל. דוד המלך חקר ובירר ברוח קדשו להבין על מה ולמה נענש עם ישראל בעונש כה חמור, והוא גילה שזה לפי שאין הבריות מהללים את השם כראוי על טובותיו העצומות ורבות-המספר שבכל יום עמהם, ולא היו משבחים את השם, על שפע הטוב והחסד הנפלא והאינסופי המושפע עליהם מדי יום ביומו.

משום כך התקין דוד המלך עליו השלום שיברכו את השם הנכבד והנורא בכל-יום מאה פעמים. זוהי תקנת 'מאה ברכות'. כאשר התקבלה התקנה והתפשטה בציבור ועם ישראל החל מברך בכל יום מאה ברכות מיד נעצרה המגפה !

מפרשי הטור מסבירים שכוונתו בהבאת המדרש הזה היתה לזרז אותנו נמרצות לקיים הלכה זו כתיקונה, ולא להסתמך על אמירת אמן, לדוגמא. לכן הוא הביא מעשה נורא זה. וזאת כדי ללמדנו שבכל יום ויום עד ימינו אנו, קיימת ועומדת בעינה סכנת המגפה ההיא שהיתה שוררת בעם לפני שדוד המלך תיקן זאת. רק ע"י קיום 'מאה ברכות' אנו ניצולים ממנה, ולכן יש להזהר מאד בענין הלזה. כי אין שום אפשרות למנוע סכנת מיתתן של מאה אנשים מישראל בכל-יום, ר"ל, אלא ע"י התקנה הזו, לשבח ולהודות להשי"ת מכל הלב בתדירות על חסדיו התמידיים.

מבאר בעל ה'בן-איש-חי' זיע"א, שלא יעלה על הדעת שעד ימיו של דוד המלך לא היו מברכים ברכות. דבר זה לא יתכן כלל. אלא שהיו מברכים איש איש כפי צחות לשונו והרגלו, עשרים, ארבעים או שישים ברכות. וכשבא דוד, התקין לברך מאה ברכות בכל יום ולא לפחות ממספר זה, בכדי לשומרנו מכל רע ולהשפיע רב טוב לבית ישראל.
Image

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו